bil anakolej
10 Temmuz 2020 Cuma 05:37

BU SÖZLER SIRADAN BİR İNSANA AİT OLAMAZ….

23 Kasım 2016 Çarşamba 10:40

Dünyanın her tarafında öğretmenler , insan topluluğunun en özverili ve en saygıdeğer unsurlarıdır.

    Yeni kuşaklar vatanın , milletin ve cumhuriyetin önemini şimdiki öğretmenlerden ve onların yetiştirecekleri yüksek karakterli öğretmenlerden alacaktır.


    Ülkemizin , fikren ilmen bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli bir nesile ihtiyacı vardır , bu karakterli nesilleri bu nitelik ve kabiliyette yetiştirmek ancak öğretmenlerin elindedir.


    Erkek ve kız çocuklarımızın, bütün tahsil , eğitim ve terbiyelerinin eşit ve işe yarar olması çok önemlidir.

    Memleketin her evlâdı, her öğrenim aşamasında ekonomik ve manevi hayatta verimli, etkili ve başarılı olacak özelliklerle donatılmalıdır.


    Cumhuriyetimiz ve ülkemiz sizden "fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür" nesiller ister.

    Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Kaliteli bir öğretmen ordusundan mahrum bir millet, millet olma özelliğini kazanamaz.


    Öğretmenler her fırsattan istifade ederek halkına koşmalı, halkı ile beraber olmalı ve halkımızda öğretmenin çocuklara yalnız alfabe okutan  bir varlıktan ibaret olmadığını anlamalıdır.


    Herkesin kendine göre bir zevki vardır. Kimi bahçe ile meşgul olmak, güzel çiçekler yetiştirmek ister. Öğretmenlerde nitelikli ve ahlaklı insan yetiştirmekten hoşlanır.


    En önemli görevlerimiz, milli eğitim işleridir. Milli eğitim işlerinde mutlaka başarılı olmak lazımdır. Bir milletin gerçek kurtuluşu ancak eğitimle olur.


    Ülkemizi gerçek hedefe, gerçek mutluluğa kavuşturmak için iki orduya ihtiyaç vardır , Biri vatanımızı düşmandan kurtaran asker ordusu, diğeri ulusumuzun geleceğini yoğuran en önemli düşman olan cehaletten kurtaran ilim , irfan , bilim ve kültür ordusudur.


    Öğrenci hangi yaşta ve hangi sınıfta olursa olsun, onlara geleceğin büyükleri gözüyle bakacak ve öyle davranacak öğretmenler lazımdır.


    Eğitimdir ki bir milleti ya , hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatsın , ya da milleti esaret ve sefalete terk etsin.


    Öğretmen bir muma benzer, kendini tüketerek başkalarına ışık verir.

    Gençliği yetiştiriniz , onlara ilim ve irfanın faydalı fikirlerini veriniz. İstikbalin aydınlığına onlarla kavuşacağız , hür ve akılcı fikirler uygulamaya konduğu vakit Türk milleti her alanda yükselecektir.


    Ordularımızın kazandığı zafer, sizin eğitim ordularınız için sadece yol açtı. Gerçek zaferi siz, öğretmenler kazanacaksınız. Sarsılmaz bir inançla ben ve arkadaşlarım sizi gözeteceğiz. Sizin karşılaşacağınız tüm engelleri yok edeceğiz.


    Bir topluluk ulus olabilmek için mutlaka kaliteli nitelikli eğitimcilere, öğretmenlere muhtaçtır. Ancak onlar toplumu gerçek bir ulus haline getirirler.

    Okuduğum ve okuduklarımdan aklımda kalan  tüm bu sözler bundan yüz yıl önce bir ulus devleti inşa etmeyi başaran bir bilge liderin , bir başbuğun sözleriydi .


    Onun yerinde ben olsam böyle övgüleri müteahhitlere , sanayicilere , sermaye sahiplerine , siyasi güç ve iktidar sahiplerine veya tarikat cemaat liderlerine yalakalık olsun diye uç uca ekleyerek sıralayabilirdim , tabi yapamazdım onun yerinde ben olamazdım , onun yerinde herkes olamazdı , bu coğrafyaya haçlı zihniyeti emperyalist sömürünün girişini her babayiğit durduramazdı ,  Türk Ulus devleti hayal olurdu , elbette bu sözler sıradan bir insana ait olamayacak kadar gerçek ve anlamlıydı


    Bu sözler dünyanın her coğrafyasında hürmet ve saygıyla anılan başöğretmen Gazi Mustafa Kemalin öğretmenler ve öğretmenlerden beklentileriyle ilgili sözleriydi , gelişmeyi büyümeyi güçlenmeyi eğitime ve nesil yetiştirmeye endeksleyen madedeci olmayan son lider , ne diyeyim bilemedim , seni anladıkça saygım hürmetim bin kat daha artıyor , ruhun şad mekanın cennet olsun Allah senden razı olsun senin ve senin yolundan giden öğretmenlerin her günü kutlu olsun .


    Bu vesile ile 23 kasım 1970’ de terörist öğrenciler tarafından şehit edilen öğretmen Dursun Önkuzu ağabeyime ve onun şehit dava arkadaşlarına yüce Allah’tan rahmet niyaz ederim.
Selam ve dua ile ….

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ