bil anakolej
03 Temmuz 2020 Cuma 20:08

CAMİ İMAMI İSTEMİYORUM !

04 Ekim 2017 Çarşamba 11:26


    Türk ocağı sohbetinde dinlediğim Temel İslam Bilimleri ve Tevsir Profösörü  Ali Rıza Gül “ İslam Ahlakı ile yetişen nesillerin olduğu ülkelerde hukukçuya pek  iş düşmez” demişti !


    Adliyelerde süren davaları , hukukçuların aşırı iş yoğunluğunu , cezaevlerinin doluluk oranını ve ana haber bültenlerinden eksik olmayan çeşit çeşit işlenmiş yüz kızartıcı suçları işleyenleri düşününce “Ahlak kan gibidir bozulursa tüm vücut iflas eder” sözünün ne kadar doğru olduğunu anladım.


Bu açıdan bakınca da ülkemizin , İslam Ahlakı açısından ne durumda olduğunu üzülerek idrak ettim.


    Madem sorunu biliyoruz ! çözümü için de birşeyler düşünmeli ve uygulamaya başlamalıyız.


     Toplumda en çok sözü geçen öğütleri dinlenebilecek insanların başında, cami imam hatipleri geldiğine göre bu sorunun çözümünde de en büyük görev onlara düşmeli.


Caminin dışına çıkacak , görevi namaz kıldırmak ve caminin fiziki sorunlarıyla meşgul olmanın dışına taşacak, “siyasetten ve Ticaretten Allah rızası için uzak duracak!” inisiyatif kullanacak mahalle gençliğine ve mahalle sorunlarına yönelecek , camiyi özendirecek , gençlere örnek olacak , hutbelerinde Adaletten merhametten hoşgörüden doğruluktan dürüstlükten kul hakkından komşu hakkından yaşamın felsefesinden ve sosyal sorunlardan  “herkesin anlayacağı dilde” bahsedecek Mahalle İmamları yetiştirilmeli.


Vaktini cami koruma derneğine değil gençlere harcamalı.


Amacı kuran kursuna gelen çocuklara Kuran’ı hızlıca ezberletmek değil , Kuran’ın felsefesini özümsetmek yaşantılarını peygamberin öğütleri üzerine inşa etmek olmalı!


Sadece geçmişi değil geleceğe dair öğretileri anlatmalı “dürüst ol , dosdoğru ol , adil davran , merhametli ol , iyilik yap , öfkeni kontrol et , aşırılıklardan sakın, kadın erkeğe yüce Allah’ın emanetidir emanete hıyanet etme, iradeni kimseye teslim etme” demeli , hayatın her alanına dokunabilmeli.


Bu felsefeye ve inanca sahip Mahalle İmamları yetiştirilebilirse bireysel suçlarda toplumsal sorunlarda gözle görülür azalma ve iyileşme olacağı kanaatindeyim.


Bu ihtiyaca cevap verecek bireyler yetiştirmek için İmam hatip liselerinde ve ilahiyat fakültelerinde milli seferberlik ilan edilmeli  , Diyanet İşleri çalışanları ve yetkilileri üzerlerindeki vebal ve sorumluluğun farkına varmalı, toplumsal sorunlarla mücadele edecek mürşitler yetiştirerek Akli İslam , kalbi islam ve salih amel bilincine sahip okuyan araştıran bilimi ve teknolojiyi önemseyen , nesiller yetiştirilmeli.


Yoksa ! okuduğu – ezberlediği dua ve ayetlerin çok büyük bölümünde yüce Allah’ın mealen ne buyurduğunu bilmeyen anne-babalara, Kuran-ı Kerim yerine ! kişiye sadakati ve teslimiyeti tavsiye eden , gün geçtikçe büyüyerek hiyerarşik yapılara dönüşen çoğunlukla devletimiz tarafından kontrol edilemeyen halkımızın saflığını ve samimiyetini kullanan sözde bazı tarikatlere , cemaatlere geniş alanlar açılmaya devam eder.


Hele hele televizyonlarda kolay yoldan para kazanılabileceğini vurgulayan , bireysel yaşamı , kabadayılığı , sıradışılığı , tahammülsüz ve atarlı gençliği özendiren gayri ahlaki dizilere kalırsak! Türk ve İslam ülkelerinin gözbebeği olan ülkemizin geleceği olan genç neslimizin hali hiç te iç açıcı değil , bize ivedilikle caminin dışına taşacak mahallesine hakim , hutbelerinde mahalli sorunlardan, komşusunun derdinden bahsedecek İmamlar lazım.


Hemen birden olmayabilir , bu kadrolar kolay yetişmeyebilir , uzun soluklu sabır gerekebilir , diyanet işlerinin şimdiki yapısı şuan buna müsait olmayabilir , ama bireyi düzeltmeden , dinimizi anne babadan gelen alışkanlık ve siyasetin aracı olmaktan kurtarılıp ihtiyaç olduğu hissettirmeden, düzlüğe çıkamayız.


Yaşantısı  , uygulamaları  , yönettim anlayışı islam ahlakı ile uyuşmayan ama dindarmış imajı vererek toplumda kabul görmeye çalışan insanların sayısı arttıkça! , inançlıymış gibi gözükmek fayda sağladıkça , diyanet işleri bütçesini gönülleri imar etmek yerine , genç nesili rehabilite etmek yerine yeni camiler yapmaya , var olanları imar etmeye veya kurumunun lüks ihtiyaçları için harcamaya devam ettikçe , kuruma olan güven azalmaya devam edecek!


Ve işimiz her geçen gün daha da zorlaşacak! benden söylemesi.


Selam ve dua ile.


YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ