kg polis haftası
10 Nisan 2020 Cuma 14:22

CENNETMİ BÜYÜK CEHENNEM Mİ ?

18 Ekim 2017 Çarşamba 09:30

Rızkımı veren Hüda’dırkula minnet eylemem, demiş  “kul nesimi”

BendeKul Nesimi’nin bu söylediklerinden ne anlamalıyım kendime nasıl payçıkartmalıyım diye kendi yaşantımdan örneklemelerle biraz kafa yordum!

Mesela***

görevimde yükselmek istiyorsam ! , bana düşen gayret ve çabayı göstermeli , hedeflediğim o göreve layık olabilmek için gereken vasıflara sahip olabilme adına gayret etmeliyim !

Gerisi Allah’ıntakdiridir.

Sırf istediğim olsun diye sendika değiştirmemeliyim , amirimin önünde el ovuşturmamalıyım , beni o göreve atayacak kişi veya kişilerin hoşuna gitsin diye saç sakal ve kıyafet tarzımı, dinlediğim müziği, tuttuğum takımı , oy verdiğim partiyi değiştirmemeliyim , ibadet yaptığımı göstermeye çalışmamalı, duymak istediği şeyleri inanmasam bile söylememeli, o işi asıl hak edenin hakkını yememeliyim.

ve Kula minnet eylememeliyim!

Mesela ***

esnafım ve ihale almak istiyorum!

ihale için gereken şartları sağlamalı kaliteli ürünü en uygun fiyata vermeye çalışmalıyım.

Gerisi Allah’ıntakdiridir.

 İhalenin kime verileceğine karar verecek kişinin gittiği camiye onunla aynı zamanda gidip görebileceği yerde saftutmamalı , o ‘ sağa selam verince sırf beni görsün diye sola selam verip yüzsüzlük yapmamalıyım veya facedeki dandik beşpara etmez bir resmine İbrahim Çallı tablosuymuş gibi övgüler dizmemeliyim, o işi asıl hak edenin hakkını yememeliyim.

Yani Kula minnet eylememeliyim.

Mesela ***

diyelim ki gazeteciyim!

Gazetemin varlığını daha iyi idame ettirebilmek için reklama ve gazetemin satınalınmasına ihtiyacım var ! o halde , habere en hızlı ulaşmaya objektif ve tarafsız bir gözle yazmaya doğru ve tarafsız haberin adresi olmaya çalışmalıyım.

Bu yazının ucu kime dokunur , azcık sağını solunu büksem kimin hoşuna gider , bu haber yüzünden reklamdan olurmuyum , manşetlik haber ama 3. Sayfadan minicikbir boyutta versek bizim için daha mı hayırlı olur veya filanca başkanı biraz parlatsam övsem yağlı bir danışmanlık kaparmıyım , durduk yere işimden gücümden olmayayım diye düşünmemeliyim.

sonrada utanıp sıkılmadan ben dindarım dememeliyim !

Çünkübana lazım olan , sadece ALLAH’IN RIZASIDIR !

ben doğru olmalıyım, dürüst olmalıyım , olduğum gibi kabul görmeli ne diliyorsam Allah’dan dilemeliyim.

Beklentim olan kişinin beklentilerine göre fikir ve şekil değiştirmemeliyim.

Sadece Allah’dan beklemeli onun istediği fikire ve yaşantıya sahip olmalıyım.

galiba kul’a ninnet eyleme derken bunları kast ediyor “kul nesimi”

benim cesaret edip yazamadığım , siyasileri, patronları , yerel idarecileri , yakın akraba ve arkadaşlarınızın uygulamalarını düşünerek örnekleri çoğaltabilirsiniz.

Bende kendi adıma yalnız kalınca diyorum ki , rızkım belliyse , nafile çaba ve gayretim sadece malımı ve mülkümü arttıracak ise , kaypaklık yapmaya , hak hukuk çiğnemeye , onursuz ve omurgasız yaşamaya ebedi hayatı riske atmaya değer mi ?

eğer rızkımızı kul’un rızasına bağlar isek Allah’dan değil kul’dan korkarsak , Allah’a inanıyoruz ama güvenmiyoruz sonucu çıkmaz mı ?

         Allah’ın ayetlerindeki taahhütlerine ve öğütlerine rağmen birbirine güvenmeyen , bireyselliğin ve bencilliğin öne çıktığı beldelere islam beldesi denir mi?

Ben aslında bu yazıya başlarken dünyadaki 1.5 milyar müslümanın yaşantısını ve uygulamalarını baz alarak bu insanların çoğu cennetin en güzel yerine mi gider ! , yoksa cehennemin dibine mi gider! , hal böyleyken yüz ölçümü olarak cennetmi büyüktür , cehennem mi diye bir beyin esintisi yapacaktım ama olmadı, konu buralara kadar geldi , hakkınızı helal edin

ben yine aklıma takılanları sorguladım , varın doğrusunu siz düşünün.

Selam vedua ile…

 


YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ