bil anakolej
08 Temmuz 2020 Çarşamba 06:27

CİGARET!

30 Ocak 2019 Çarşamba 11:00

Sigara için alimler haram diyor!
Şahsen benimde kanaatim o yöndedir!
Bize sigara içmeyen din görevlileri lazım, çünkü topluma kötü örnek oluyorlar dedi! Yeni diyanet işleri başkanımız!
Hac ve umre görevlerine sigara içmeyenleri görevlendireceğini, yeni işe alımlarda da içmeyenleri tercih edeceğini belirterek tamamladı sözlerini.
Bende, Endüstri meslek liseli bir mümin olarak diyanet işleri başkanımızın okuyacağını ümit ederek birkaç kelam edeyim isterim.
Sayın başkanım;
Sizin ve o alimlerin de bildiği üzere…
Kıyasa göre haram olan, ancak Kur'an-ı Kerim’de ve sünnette adı ve hükmü açıkça zikredilmeyen şeylere, haram yerine mekruh demek daha uygundur.
Bir şeye haram ya da helal hükmü vermek sadece yüce Allah’a (cc) ait bir hak olduğu için, haram olduğu kesinkes anlaşılsa bile!!!
Kur’an’da haram denmeyen şeylere nezaketen, mekruh demek daha güzeldir.
Sigara konusunda ki bu tasarrufunuzu size bağlı olan personele bir tebliğ yazısı ile de yollayabilirdiniz, basın aracılığı ile neden gündemi ve dikkatleri bu yöne çektiniz bilemem.
O alimler İslam dünyasında ve ülkemizde yaşanan daha önemli toplumsal sorunlar hakkında da açıklamalar yapıyor mu bilemem.
Takdir edersiniz ki! Sigaranın sağlığa zararlı olduğu ve “vücuda” zararlı olan şeylerin dini açıdan sakıncalı olduğu yeni bilinen bir durum değildir.
Eminim ki bunu sigara içen diyanet işleri personeliniz de zaten biliyordur!
Ama bildiğim bir şey varsa O’ da hem diyanet camiasının hem de toplumumuzun sigaradan daha önemli sorunlarının olduğudur.
Hani olmaz ya!
Ben sizin yerinizde olsaydım!
Sigara ile gündem de olmak yerine.
Diyanet işleri personelinizin geçmiş siyasi gelişmelerden dolayı toplumun önemli bir kesiminde azalan etkisini arttırmak için daha pozitif açıklamalar yapar, çözümler bulurdum.
Mesela! Kendini nesil yetiştirmeye adayan, deizm-ateizm sarmalında bocalayan amaçsız ve çıkarcı gençleri kurtarmayı amaçlayan, toplumsal meselelere duyarlı, sivil toplum kuruluşlarında aktif, toplumun her kesiminde karşılık bulacak, merdiven altı diye tabir edilen yapılarda dinini yanlış öğrenen çocuklarımızı camiye toplayabilecek potansiyelde ki, kişileri tercih edeceğimi anlatırdım.
Önceliğimin; söz verip sözünde duran, ahlakı ile toplumuna örnek olan, türlü nedenler ile ötekileşen gerilen toplumu ilmi ve erdemi ile birleştirmeyi ülkü edinen, siyasi ticari faaliyetlerde hevesleri olmayan kişileri, tercih edeceğimden bahsederdim.
Hac ve umre görevlendirmelerini yaparken bu işleri ticari olarak yapan turizm firmalarına mesafeli olan, hac ve umre görevi yapanların kutsal topraklardan getirdiği zemzem suyu, hurma ve diğer hediyelik eşyaların alışverişinde aracı ve tavsiyeci olmayanları tercih edeceğimi açıklardım!
Mesela! körfez ilçe müftülüğümüzün bahçe duvarında ki ucu sivri demir korkulukları kaldırtırdım. “Kocaeli merkez bankasında bile yok”
    Mesela! Toplumumuzun kangren olan sorunlarından biri olan Faiz hakkında açıklamalar yapardım.
Mesela! İsraf ve ötekileşme yerine tasarruf ve birlik beraberlik hakkında açıklamalar yapardım.
Mesela! Seçimler kavga ve ayrışma aracı olmasın, sel gider kumu kalır, Bu seçimde geçecek ama sizler akraba, arkadaş, komşu olarak kalacaksınız diye tavsiyelerde bulunurdum.
Mesela!
Benim laf olsun diye sıraladığım mesela lar’ı boş ver başkanım, sizin ve herkesin benden daha iyi bildiği konuları laf olsun diye yazdığımın farkındayım, maksat muhabbet olsun, şu cahilin haftalık yazısına konu olsun.
Dilerim o önemli makamda ahir hayatınızda beraatinize vesile olabilecek faydalı ve kalıcı işler yaparsınız.
Son söz olarak sigaraya Cigaret dersek daha doğru olur kanaatindeyim!
Malum, sigara sektörümüzün tamamı yabancı sermaye !
Çarşamba günümüz de mübarek olsun inşallah.
Selam ve dua ile.   

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ