bil anakolej
08 Temmuz 2020 Çarşamba 10:46

DÜNYANIN EN BÜYÜK KÖYÜ

02 Ağustos 2017 Çarşamba 10:09

Dünyanın En Büyük Köyü - Adana !


Yazılarımda mümkün oldukça  “maalesef gittikçe azalan” Adalet – Merhamet ve Hoşgörü duygusunun yeniden tessisi için gerekirse Milli seferberlik ilan edilmesinin gerekliliğini !


Özellikle Japonya , İngiltere ve bazı gelişmiş avrupa ülkelerindeki okullarda olduğu gibi çocuklarımıza Değerler Eğitimi verilmesini vurgulamaya çalışan biri olarak,  2 günlük iş seyahatim sırasında Adana’da karşılaştığım birkaç önemli anıyı sizlerle paylaşmak istiyorum.


Çarşı içerisinde park halindeki aracın şoförüne yakınlarda park yeri nerede bulabileceğimi sorduğumda !
Geri geri manevra yapmakta olan ve aracımın plakasının 01 olmadığını gören 30 ‘lu yaşlardaki sürücü !

Abi sen buralı değilsin ! çarşı kalabalık , ben çıkayım sen arabanı buraya park et ! ben kendime başka park yeri bulurum dediğinde , havası gibi sıcak insanlarla dolu bir şehire geldiğimi anladım.


Hakkını helal et zahmet oldu sana , sağolasın kardeşim dediğimde “misafirsin abi baştacısın ! ” cümlesinin içtenliğini başka hangi büyük şehirde duyabilirim diye çok düşündüm !


Belkide tesadüftür  ! her şehirde zaten vardır böyle misafirperver samimi vatan evlatları derken ziyaret etmek istediğim Adana Türk Ocağının adresini sorduğum ve şehre ilk kez geldiğimi anlayan büfeci “kardeşim sen bulamazsın benim çırak seni götürsün !” deyince şaşkınlığım iyice arttı .


Abi sen tarif et ben bulurum dediğimde ise ! Adanaya ilk kez geldiğin belli ! “Adanalıdan yardım istersen yardım eder” akıl verip yollamaz cevabı, çok ihtiyaç duyduğumuz Değerler Eğitimi  konusunun giriş kapısını aralıyordu.


Aracıma yakıt alırken sohbet imkanı bulduğum istasyon çalışanlarına , hemşehriniz fatih terim milli takımı bıraktı ! ne düşünüyorsunuz dediğimde “ fatih hoca İstanbullu olalı çok oldu” , Türk Milleti ona imparator deyince kendinin gerçekten imparator olduğunu sandı , çok para kazandı ama, Adana ruhunu kaybetti , hele hele Milli Takımı bırakırken aldığı trilyonlar ona hiç yakışmadı hiçbir Adanalı hak etmediği parayı almaz tenezzül etmez ! 50 yılda zirveye çıkardığı adını son birkaç yılda yaptığı nefsi hatalarla çok aşağı düşürdü , gözümüzden de , gönlümüzden de düştü demeleri şaşkınlığımı iyice arttırdı.


Siyasette,ticarette,memuriyet ve fabrikalara eleman alımlarında bile bölgeciliğin hemşehriciliğin yıllarca en sert şekilde yapıldığı kocaaelinde böyle etik cümlelere alışkın değildim ,

Ve seyahatimin son günü Adananın yöresel lezzetlerinden almak üzere gittiğim bir tatlıcıya ,  4-5 kilo kadar tatlı alacağımı Kocaeline gideceğimi arabada tatlıların şerbetinin akmaması için bir çözüm bulabilirmiyiz diye sorduğumda !


Abi bizim tatlılar dün  yapıldı, bugün – yarın burda yersen tatlımız çok güzeldir ama yola gittinmi arabanın sıcağıda eklendimi tez bayatlar , götürdüğüne değmez ben sana ikram edeyim tadına bak , götüreceğin tatlılarıda az ilerdeki tatlıcıdan al onlar bu sabah yaptı taze taze memleketine götür deyince  köy ruhunu ve samimiyetini kaybetmemiş insanların yaşadığı Adanada yaşayamadığım için gerçekten üzüldüm.


Belediyenin işlettiği otoparkların saat ücretinin 1.5 TL olduğu , parası olmayanın askıda ekmek uygulamalı fırın aramadığı , ben açım demesinin karnını doyurması için yeterli olduğu , kimsenin aç kalma ihtimali olmadığı için trafik ışıklarında dilencilere hiç rastlamadığım , gözü tok gönlü zengin Adanadan şehir yaşantısında değerler eğitimi alarak ayrıldım.


Maneviyatları siyasi partilerin sloganlarına sıkışmamış , paradan daha değerli şeylerin olduğuna her dakika şahit olduğum Adana’dan , dünyanın en gelişmiş en büyük köyünden buruk ayrıldım , adı büyükşehir idi ama yaşantıları , davranışları , misafirperverlikleri , içtenlikleri köy gibiydi , hemde dünyanın en büyük köyü !
Bütün Adanalılara , Çukurovalılara sevgi ve saygılarımla ….
Selam ve dua ile ….


YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ