bil anakolej
09 Temmuz 2020 Perşembe 04:43

EKREM İMAMOĞLU NE DEMİŞ!

10 Haziran 2019 Pazartesi 15:44

23 Haziranda yapılacak seçim, her ne kadar İstanbul büyükşehir belediye başkanlığı seçimi gibi gözükse de, Devlet başkanlığı seçimine eş değer bir seçim ve hatta ön prova olduğunu eminim herkes biliyordur!

Başkan adaylarının bayramda memleketlerine giden İstanbul seçmeninin peşinden gidip mitingler yapması sanırım seçimin önemini yeterince açıklıyor.

Yani, 23 Haziran seçimini iyi analiz edersek sebepleri ve sonuçları arasında da daha sağlıklı bir çıkarım yaparız! Diye düşünüyorum.

****

Öncelikle şunu bilmeliyiz ki!

Türk Milleti! 28 Şubatın tüm elitlerine rağmen “muhtar dahi olamaz denilen” bir siyasetçiyi!

Hem Başbakan, hem Cumhurbaşkanı hem de sırf O istedi diye sistemi bile değiştirerek, Devlet Başkanı yaptı.

Yani!

Belli bir zümrenin saadeti için siyaset yapan üst akılı, hatalarından dönmeyeceklerini anladığı zaman, sözde 1000 yıllık siyasete eş değer güçte olduklarını zannettikleri bir zaman da bile! Değiştirdi!!!

Hal böyle olunca siyaset yapan herkesin Milleti iyi anlaması kendilerinin de vazgeçilmez olmadıklarını bilmesi, hata varsa seçmende değil kendisinde araması gerekir!!!

****

Gelelim günümüze

Seçerseniz tanımayız! o aday bölücü grupların da adayıdır gibi söylemler!

Ekrem İmamoğlu’na oy verenleri vaz geçirmeyeceği gibi, oy vermemişlerin de sahiplenmesine yol açacağı yakın tarihimizde örnekleri çok olan bir gerçektir.

Çünkü seçmen talip olanın ne yaptığı ne söylediği bildiği gibi mevcut yöneticilerin de neler yaptığını neler söylediğini çok iyi biliyor!!!

Aynen 28 Şubat sürecinde olduğu gibi!

28 Şubatta da seçmen korkutulmuştu!

Yani; Ekrem İmamoğlu ve CHP seçmen için amaç değil araçtır.

Ekrem şunu demiş, Ekrem bunu demiş, CHP 70 yıl önce şöyle yapmış böyle yapmış söylemleri, velev ki gerçek dahi olsa Ekrem İmamoğlu’nun oylarını azaltmayacağı gibi aksine arttıracaktır!

Unutulmamalıdır ki; Ekrem İmamoğlu’ nu 31 Martta kazandıran, önceki seçimlerde de, Ak partiyi kazandıran aynı seçmendir!

Bence Ekrem İmamoğlu ne demiş yerine, Millet ne demiş, ne demek diye düşünülmesi daha doğru olur!

****

Bence Ak partinin tek rakibi kendisidir!

Son 10 yılda yükselen refah seviyesinin büyüsüne kapılan belediyelerinde “ehil olmadığı için önü alınamayan” bazı üst düzey yöneticilerin! Zaten her seçimi biz kazanırız rahatlığı, Kısık sesleri ve ardından gelen çığlıkları duymaması işleri bu hale getirdi.

Özellikle 15 Temmuzdan sonra yakalanan birlik ve beraberliğin yerelde iyi değerlendirilmemesi.

Rakipsizlikten kaynaklanan özgüven ile bazı küçük sorunların üstünün korkutularak sindirilerek kapatılması yerel basının belediyelerin reklam bütçeleri ile terbiye edilmeye çalışılması ve özellikle bazı yerel yöneticilerin partilileri olmayan ama şehirde de varlıkları yok sayılamayacaklar için! Hakları değil ama bizler ali cenap muhafazakar yöneticileriz, şu gariplere de üç beş bir şeyler bahşedelim, lütfedelim sevaptır üslupları pek çok önemli il belediyesini Ak partili adayların kaybetmesine neden olduğu gibi.

Bu gün aslında kaynakları ve anlamları aynı olan CUMHUR ile MİLLET kavramlarını bile karşı karşıya getirdi!

****

Bırakın ülke genelini Kocaeli ölçeğinde bile 31 Martta seçmenin mesaj vereceğini kimse anlamak istemedi.

Mali açıdan çok kötü yönetilmiş, lale devri yaşatılmış bir Büyükşehir belediyesi! Aynı durumda olduğu düşünülen pek çok ilçe belediyesine rağmen, kısmen daha iyi yönetilen İzmit belediyesini neden kaybettiklerini dahi yanlış anladılar!

Siyaseti az çok bilen biri olarak ifade etmek isterim ki.

Sibel Gönül’ün doğru aday oluşu, Nevzat Doğan’ın adaymış gibi çalışması ve İl Başkanlığında Abdullah Eryarsoy gibi Ak partili olmayanlar tarafında da sevilen “takdir ve tebrik edilmesi gereken” Bir İl başkanlarının oluşu, olası farkı engellediği gibi meclis çoğunluğunu da kaybetmemelerini sağladı.

Yani demem o ki!

Türk Milleti geçmişte halktan kopuk beyaz Türkler istemediği gibi, elit, ultra lüks yaşayan ve hesap sorulamayan “dindar Türkiyeliler”!!! de istemiyor!

Şayet Ak parti!

23 Hazirandan sonra Ekrem İmamoğlu’nu ve ona oy verenleri suçlamak yerine! Anlamaya çalışır, bürokraside ve ticarette yükselmekten kazanmaktan ultra lüks yaşamaktan başka dertleri olmayanları ayıklar ve kurulduğu felsefeye geri döner ise, toparlanması ve doğru kadrolar ile yapılanması mümkün olabilir!

Aksi halde Ekrem İmamoğlu’nun muhtemel, 2023 Devlet Başkanlığı seçimlerini kazanma şansı daha da yükselir benden söylemesi.

Selam ve dua ile.


YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ