28 Mayıs 2020 Perşembe 01:33

EL-CUMHURİYYETÜ'L-ARABİYYETÜ'S-SURİYA

17 Haziran 2019 Pazartesi 20:09

Bu başlığı Suriyeliler ve mecbur bırakıldıkları “planlı” göç konusunda birkaç kelam edeceğim için, İlgi çeksin diye de kullandım, başka bir anlamı yok.

Öncelikle Arap baharının, küresel rakipler Amerika ve Rusya arasındaki ileriye dönük bölgesel güç ve iktidar paylaşım planlarının yeniden yapılması…

Ortadoğu coğrafyasında ki yeraltı kaynaklarının yeniden adı konarak bölüşülmesi, nüfus yapılarının, sınırların, siyasi aktörlerin ve yönetim şekillerinin yeniden belirlenmesi…

Ayrıca mümkün olan en fazla sayıda Müslümanın ölmesi ve kalanların da yakın ülkelerin demografik yapısını bozacak şekilde göç ettirilmesi…

Olduğunu söylemenin komik olacağını biliyorum.

Çünkü bunu; telefonunu ara sıra elinden bırakıp “bağımsız haber kanallarını izleme şansı bulan” 10-12 yaşındaki bilinçli  çocuklar bile biliyor!

****

Amacımız bu bilgileri;  ilgi çekmeyen milletvekilliklerine, gözden düşen stratejistliklerine malzeme yapan bazıları gibi, atraksiyonel ifadelerle isimlerinin başına prof koyarak layk alsın diye sosyal medyalarda paylaşmak değil!

Amacımız: 5 yıl önce yaklaşan! Bu gün ise iliklerimize kadar hissettiğimiz bu tehlikenin boyutlarının nerelere vardığını ve varacağını, her siyasi görüşten insanı ikna edecek ifadeler ile anlatmak ve her siyasi görüşten siyasetçiyi çare bulmaya mecbur etmek olmalıdır!

****

Suriye’den gelenlerin 3/12 sinin Suriye Türkmen’i,  2/12 sinin Suriye Kürdü, 1/12 sinin Suriye ermenisi ve bu toplam 6/12 nin, yani gelenlerin yarısının, tek eşli, az çocuklu “Suriye araplarına nazaran” tahsilli ve şehir yaşamına daha yatkın olduğunu!

Ancak diğer 6/12’nin yani gelenlerin yarısının, Suriye arabı olduğunu, çok eşli, çok çocuklu ve az tahsilli olduğunu işte bu kitlenin kendi coğrafyasında dahi bilumum terör örgütlerinin ve İşid ‘in potansiyel eleman kaynağı olduğunu, modern yaşam, şehir kültürü ve çekirdek aile yaşantısı bakımından Suriye’de bile!

Pek çok toplumsal sorunun temelini oluşturduklarını kabul eder isek!

5-10 yıl sonra! Dağdaki bölücü terör örgütü PKK belasından daha büyük bir bela ile şehirlerde karşılaşabileceğimizi anlamış oluruz.

Allah korusun hal gerçekten böyle olursa! Sokaklarımızın, okullarımızın, sosyal mekanlarımızın, parklarımızın ve hatta plajlarımızın güvenliğini sağlayamayacağımızı!

İşte bu parklarda, sokaklarda, okullarda, sosyal mekanlarda ve hatta plajlarda, el bebek gül bebek büyüttüğümüz paşam-prensesim diye sevdiğimiz biz ezildik onlar ezilmesin diye sorumluluk vermekten, akşam saat 7 den sonra bakkala göndermekten imtina ettiğimiz çocuklarımızın da güvende olamayacağını daha net anlamış oluruz.

****

Yani demem o ki! Yanında bayan varmış, anası varmış delikanlılığa sığmazmış gibi hassasiyetler ile alakası olmayan, 10 kişi birleşip halı döver gibi imece usulü dinlene dinlene ile adam döven, bıçaklayan, haraç isteyen, Güneydoğu Anadolu bölgemizdeki vatandaşlarımızdan bile daha fazla üreyen, vatandaş olmaları parti kurmaları halinde 5-10 yıl sonra koalisyon ortağı olacak kadar oy potansiyeli ihtimaline sahip, Suriyeli muhacir misafirlerimizin “TAMAMININ” ufak ufak memleketlerine gönderilmelerinin daha doğru olacağını düşünüyorum.

Bence onlarda mecbur bırakıldıkları bir göç’ ün ardından, sığıntı gibi yaşamaktan memnun değildir, herkes kendi vatanında daha mutlu olur.

Ha! derseniz ki, stratejimizden dolayı Türkmenleri oraya geri yollayalım 82, 83 plakalı arabalarla Suriye’de dolaşsınlar, onlar bize orada lazım, araplar burada bizimle kalsın, vallahi siz bilirsiniz.

Suriye’nin güvenliğini sağlarız ama! Kendi çocuklarımızın burada güvenliğini sağlayamayız.

İnanın durum ti’ye alınacak kadar ciddi boyutlara ulaştı, zaten ciddi ciddi yazsam ciddiye almayacağınız için bende belki meramım anlaşılır diye böyle yazdım, sorumluluk ve vebal sahiplerinin bilgisi olsun.

Aksi halde canım vatanımız 10 yıl sonra Texas’a döner benden söylemesi.

Selam ve dua ile.  

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ