bil anakolej
09 Temmuz 2020 Perşembe 04:10

EN UZAK MESAFE ….

21 Aralık 2016 Çarşamba 11:00

Son on yılda artan maddi ve fiziki kazanımlarımızı ,  yaşantımızın manevi yanında başaramadık galiba , oysaki tüm siyasi parti liderleri , kanaat önderleri , yerel ve genel yöneticiler birlik ve beraberliğin önemine sıkça değindikleri , milletçe gücümüzü maneviyatçı özelliğimizden birlik ve beraberliğimizden aldığımıza sıkça vurgu yaptıkları halde , görüş ayrılıklarından kaynaklanan mesafe , maalesef gün geçtikçe daha’da artıyor.


    Demekki uygulama eksik olunca aynı şeyi sıkça söylemek pek işe yaramıyor !


    İnsanın dili varmıyor ama , facebook ta paylaşılan düşünceler ve insanların birbirine bakış açıları , aynı ülkede yaşadıkları halde ayrışma tehlikesiyle karşı karşıya birkaç millet kıvamınamı gidiyoruz endişesine yol açıyor !  “Allah Korusun”


    Kime sorsan kendince doğruyu söylüyor , ama maalesef şu ana kadar herkesin haklı oluşunun faydasını göremedik, içinizden bana bu yazdıklarımdan dolayı kızanlar olabilir , ama birilerinin ”erken uyarı” görevini üstlenip bunları söylemesi lazım , lazım ki , normalleşme ve toparlanma talepleri artsın.


Kısa bir hikaye aktarayım müsadenizle ….


-    Kadının biri sürekli salondaki pencerenin önüne gelip eşine karşı apartmandaki çamaşırları göstererek şu karşı komşu kadın hiç düzgün çamaşır yıkamayı beceremiyor , beyazları gri , renklileri soluk diyerek kendi çamaşırlarının ne kadar temiz olduğuna dem vurup hamaratlığıyla övünüyormuş .

-    bir gün hayretler içerisinde eşine seslenerek , karşı komşu evine temizlikçimi aldı ilk kez çamaşırlarını bu kadar temiz görüyorum demiş !

-    eşi de hanımına dönerek , biz dün pencerelerimizi sildik ya! ondan olabilir demiş !

    sanki iktidarından muhalefetine , mağrurundan mağduruna kadar herkes önce kendi penceresini temizlese ve her şeye yeniden öyle baksa , olumlu şeyler daha çabuk olacak inşallah.


    Bu güne kadar iktidar partisinin yerel yöneticilerini ve belediye başkanlarını sürekli kendinden olanlarla veya kendinden olmaya çalışanlarla birlikte gördük! , hal öyle oluncada , toplumdaki gerçek sorunları duyup öğrenemediler , galiba herkesi etraflarındakiler gibi mutlu ve işleri tıkırında diye düşündüler. Beklide duyup rahatsız olmak canlarını durduk yere sıkmak istemediler.


    Etraflarından biri çıkıpta sayın başkanım herkese eşit davranmıyor olabilirmiyiz ?  biz sadece bir partinin değil , bu şehirdeki herkesin başkanlarıyız diyebilirmi ?, daha makamına geçemeden görevinden alınma riski büyük !


    Ama onlardan olan birilerinin demesi lazım , çünkü bizi duymuyorlar ! yok sayıyorlar ! , davranışla , sözle yanlışla mücadele eden mücahitler lazım.


    Veya şöyle düşünüyor olabilirler mi ? , zaten Tüm siyasi başarı Reisin sayesinde , bizim yerimize kimi koysa seçilirdi , o halde bize bahşedilen bu süre zarfında hiç riske girmeden inisiyatif kullanmadan etliye sütlüye karışmadan sürdürelim , bir şeyler kötüye giderse, zaten Reis müdahale eder , en iyisi biz verilen rutin görevleri yapalım , parti içindeki dengeleri koruyalım yeter !


    Bence Tüm Sorumluluğu ve yükü Cumhurbaşkanımıza yükleyerek haksızlık yapılıyor,  yalnız olduğumu biliyorum diyerek bir nevi , her şeyin kendisinden beklendiğini kendiside ifade etmiş , bu durumdan duyduğu rahatsılığı dile getirmişti.


    Toplumun birbirinden uzaklaşmasının nedeni Ankara’daki siyasi çekişmeler değil  ,iktidarın yerel yöneticilerinin kendi yanında olanları idare edip , taleplerini karşılama telaşına fazla kapılıp , sorumlu oldukları diğer kesimleri görmezden duymazdan gelmeleridir diye düşünüyorum.


    Anlatacaklarım anlayabileceğin kadardır diye bir söz var ya o misal , konuşup tartıştığınız kişiler size karşı kapalıysa sizi anlamak dinlemek istemiyorsa tüm çabanız maalesef nafile kalacaktır.   


    Birlik beraberlik ancak adalet sağlanırsa sağlam olur.


    Türk Ocağının milli ve manevi konularda yapacağı konferans , seminer , kongre veya gösterimler için herkesin hakkı olan belediye salonlarını 3 saatliğine kullanma izni vermeyip, kendinden olan çoğu belediye personelinin kurduğu derneklere  tüm maddi ve fiziki imkanları seferber edersen “ bizim birlik beraberliğe çok ihtiyacımız var “ sözü inandırıcı olmaz.


    Yerel gazetelerimizin manşetlerindeki  “hukuksuz medeniyet olmaz” sözleriniz inandırıcı olmaz!


    Ocak ayında Allah nasip ederse kendi iç bünyemizde yaptığımız çalışmalarla Türk Ocağı gençleri marifetiyle herkese açık Türkülerimizi söyleyeceğimiz 15 kişilik koro ve 8 bireysel performans ile unutulmaz bir gece yaşayacağız inşallah , bunun için bize sahnesi olan salon lazım ! , nede var belediyelerimizin uhdesinde var.


    İstesek verirlermi ? , tarih yine tekerrür eder , nazik bir mazeret yazısı ile savuşturuluruz.


    Dün gazetede okudum ;  belsada hatırı sayılır bir alanı 120 tl gibi bir para karşılığında Türgeve kiraya vermişler , Türk Ocakları olarak resmi yazıyla en usulsüne uygun cümlelerle İzmit belediyesinden ve büyük şehirden ücretli veya ücretsiz bir yer talebinde bulunmuştuk , gelen cevaplar kat-i ve net ti , YER YOK!


    Şehrimizin belediye başkanları  kendi partilisi olmayana komşu ülke vatandaşı veya sığınmacı gibi davranırsa bu doğru olurmu , buna Ankara ne yapsın , buna Cumhurbaşkanımız ne yapsın ?


    Dört biryan düşman ülke dolu , ekonomi ayrı dert , Amerika Rusya ayrı dert , birde yerel yöneticilerinin kırıp döktüklerinimi onarsın !


    İçimde kalmasın söyleyeyim , ağlayanın hakkı kimseye kar etmez , etmiyor da.


    Konsey seçimleride iptal oldu !, kararı alan komitenin başkanının siyasi aidiyeti ve adaylık geçmişi tarafsızlıklarına gölge düşürdü ya neyse , Allah inananlarla beraberdir , kardeşlerimiz yine aynı inançla çalışırlar yeni seçimlere.


    Özlü bir söz diyorki , ne çin ne Hindistan , ne de yıldızlar geceleyin ışıldayan , en uzak mesafe iki kafa arasındaki mesafedir ,birbirini anlamayan !


    Birlikte rahmet ayrılıkta azap var , Ortadoğunun hali belli , birlik ve beraberlik mahalleden ilçeye , ilçeden ile ulaşmaz ise , Ankara hep en soğuk , en uzak şehir olarak kalır , oradan yükselen olumlu sözlerin etkiside bize gelinceye kadar azalır !


Selam ve dua ile.


YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ