bil anakolej
03 Temmuz 2020 Cuma 20:47

GENEL “BAŞKANLIK” SİSTEMİ

16 Kasım 2016 Çarşamba 11:24

Siyaset yaparak milletine hizmet etmek isteyen çok iyi insanlar tanıdım , Milletvekilliği veya Belediye Başkanlığı hayali kurarak , ailesine işine ve kendine ayırması gereken, zamandan paradan fedakarlık yaparak yaşadığı şehirle ankara arasında mekik dokuyan emek harcayan çok değerli insanlar ….
Benim tanıdıklarımın hiç biri maalesef hayallerine kavuşamadı , en çok üzüldüğüm şeyde bu değerli insanların boşa kürek salladığını gördüğüm halde uyaramamak oldu.

Daha aday adaylığıyla başlayan sayın vekilim , sayın belediye başkanım hitaplarının verdiği mutluluk , ankaradaki ağabeylerden herkese ayrı ayrı verilen sözler , ilk beşdeki yerimiz garanti biz ikinci sırayı zorluyoruz genel başkana çok yakın bi abiden söz aldık senaryoları , yılbaşında çeyrek bilet alan asgari ücretlinin büyük ikramiye hayali gibiydi.


Galiba ankaradaki bazı siyasi abilerin bu hidealist iyi insanlara merhameti yoktu , ankaradaki bu  bazı siyaset aksiyonerleri , herkesi peşinden koşturan lisenin en güzel en fettan kızları gibiydiler.


Hele muhalefet partilerinden birinden adaysan ve seçimi kazanamadıysan , bütün emeklerin harcadığın paralar , angaradaki büyük ağabeylere döktüğün diller , hürmetler , ön iliklemeler , odayı arkanı dönmeden asker gibi geri geri terk etmeler, getirdiğin haberler , götürdüğün haberler , yedirip içirdiklerin , harcayıp ödediklerin sadece birer hatıradan ibaret ….


Bir süre parti programlarında eski adayımız diye ön sıralara , ertesi sene bir sıra arkaya , yeni yeni aday adayları geldikçede abi hoş geldin müsait bir yere iliş sen zaten bizdensin diyaloglarına herkes şahit olmuştur.
Neden böyle mağduriyetler oluyor biliyormusunuz ?
Taşralının sevdiğini ankaralı , ankaralının sevdiğini de, taşralı kabullenemiyor o yüzden

Çözüm ne biliyormusunuz , çözüm yapılacak yeni anayasayla seçeceğimiz ve bizi temsil edecek kişilere bizim karar verebilmemiz.


Aslında bu kadar basit.
Bu yöntem , hem akla hem Türk kültürüne hemde inancımıza uygun !
Yani diğer bir deyişle parti içi demokrasi

Artık tercihli oylamı olur , uygulanabilir ön seçimlemi olur , dar gölge geniş açıylamı olur , tabanın yoklamasını tavanın haklamamasıylamı olur bilemem , bildiğim bir şey varsa bu yeni anayasada seçme sistemini , seçilme sistemini değiştirenin büyük sevaba gireceği, ülkemizin gelişimine ve geleceğine çok önemli bir katkıda bulunacağıdır.


Çünkü biz uzun yıllardır malesef çok başkanlık sistemiyle yönetiliyoruz , seçim diye katıldığımız her vatandaşlık görevimiz , ankaradan belirlenen isimlerin sıralandığı alın bu arkadaşları “seçin” etkinliğine dönüşüyor ….

Bazen düşünüyorumda galiba dünyada en çok başkan Türkiyede var , sizde en yakınlarınızdan başlayarak sayın bakın ne kadar çok tanıdığınız başkan var olduğunu göreceksiniz !


    Ama siyaset yapmak istiyorsanız , bu yöresel ve siyasi işlevi olmayan başkanlıklar size yetmez , kendisine sadakatle bağlı olduğunuzdan emin olan güçlü bir genel başkanınız olmalı  , çünkü  genel başkanınız sizden razı ise sizin şehrinizdeki üyenize delegenize veya seçmeninize karşı bir mecburiyetiniz kalmıyor , istediğiniz mevkide genel başkanınız müsaade ettikçe siyaset yapabiliyorsunuz , yok eğer genel başkanınız sizden razı değilse kendi şehrinizde sevilip sayılmanızın desteklenmenizin , bilgi ve birikim sahibi olmanızın da bir önemi kalmıyor , sevilmeyen bir siyasetçi bile olsanız genel başkanınız tarafından seçilebileceğiniz yere koyulduğunuzda ,kimin ne düşündüğünün hiç bir önemi yok.

Keşke böyle olmasa değilmi , seçtiklerimiz ankaraya değilde önce Allah’a sonrada kendisine oy veren seçen seçmenine bağlı ve sorumlu olsa ….


Keşke , her şehirde hizmetleri ve projeleriyle öne çıkan , tanıdığımız , ulaşabileceğimiz, sevebileceğimiz herkesten oy alabilecek , seçildikten sonra tekrar seçenlerinin karşısına gelip icraatlerini anlatabilecek, sivil toplum kuruluşları ve kamuoyunun desteğini önemseyen şehrinde karşılığı olan kişiler seçilebilse , böylece gerçek anlamda Milli Birlik ve beraberlik sağlanmış herkes dolaylı olarak yönetime katılmış olmuş olur.

Maalesef şuanki sistem ; sorgulanamayan , yargılanamayan her şeyi bir kişinin insafına ve iradesine bırakan , o ne diyorsa doğrudur , yanlış kararlar verse bile vardır bir bildiği , övdüğü baş tacı , kızdığı haindir sistemi , tartışılamayan “genel başkanlık sistemi”


    Hal böyleyken , siyasetçilerin tartıştığı yeni başkanlık sistemi eski genel Başkanlık sistemini yıkıp yerine , istişareye açık , tartışılabilinen , herkesin fikrini beyan etmesine müsaade eden ,  farklı yöntemlere saygıyı içeren , meşveret yapmaya imkan tanıyan daha merhametli siyasi bir sistem getirecekse ne ala ne güzel ….

    Ankaradaki bu sistem yüzünden şehirlerimizde , “tamamı iyi niyetli olan” , enerjisi hizmet aşkı ve davası olan , “nitelikli vasıflı emektar pırlanta gibi” birçok insanı birbirine düşman ediyor. Aslında ankaradaki bazı başkanlar azcık merhamet sahibi olsa bu enerjiyi vuruşturarak yok etmek yerine bir potada kaynaştırıp daha büyük ve faydalı bir enerjiye dönüştürse ne iyi olurdu değilmi !


Yok Sadece “çok başkanlık sistemini” tek başkanlık sistemine indirecekse , bizim için zaten değişen hiç bir şey olmayacak demektir , o zaman bundan sonrasını da , Ankaralı başkanlar düşünsün .

Unutulmasınki dinimiz koşulsuz biad etmenin günah olduğunu öğretiyor.


Benim yeni anayasadan tek beklentim ve yüce Mevladan tek niyazım her alanda adaletin , demokrasinin ve hoşgörünün sağlandığı “aynı düşünceye aynı ülkeye aynı inanca hizmet eden insanların yöntemleri farklı olsa bile kol kola yürek yüreğe olduğu” huzur ve güven dolu bir ülkenin vatandaşı olmak , aksi her durum milletimizi bölmek ve parçalamak isteyen iç ve dış mihrakların ekmeğine yağ sürmek olur.
Selam ve dua ile ….

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ