bil anakolej
08 Temmuz 2020 Çarşamba 06:44

GURBETTEKİ KIRIM TATARLARI

26 Ağustos 2019 Pazartesi 11:08

Sizlere;

Bu kurban bayramında Türk Ocakları tarafından yollanan kurbanların kesiminde görevlendirildiğim, gitmekten ve onları tanımaktan büyük mutluluk duyduğum!

Ukrayna’nın Kherson vilayetine bağlı Novooleksiivka kasabasında Ata topraklarına ramak kala gurbeti yaşayan Kırım Tatar Türklerinden bahsedeceğim.

Ve üzerimde kalmasın hepinize çok selamları var.

****

Sözlerime;

Her hatırladığımda yüreğimi sızlatan Kırım Tatar sürgünü ve soykırımında şehit olan soydaşlarımı rahmet ile anarak başlamak istiyorum.

****

Novooleksiivka; 1967 yılından itibaren Kırıma dönmelerine yasal olarak müsaade edilen! Ancak; dönemin Rus yetkilileri ve KGB tarafından evlerine yurtlarına dönememeleri-yerleşememeleri için legal-illegal her zorluğa, iftiraya ve baskıya maruz bırakılan Kırım Tatarlarının, hayatta kalabilmek için sığınmak zorunda kaldığı Kırım sınırına 39 km mesafede bulunan bir Ukrayna kasabası.

Ne iftiralar atmamış ki (KGB) tarafından!

Bunlar! Almanlarla iş birliği yaptılar, bunlar vahşi, bunlar insan eti yer!, bunların kuyrukları var!, acımasızlar!, uğursuzluk getirirler! (Özbekistan’a varmadan önce yapılanların aynısı ve daha fazlası) ve daha neler neler.

Sırf yerleşik hayata geçemesinler, anavatanlarına çok yakın bu bölgede kalıcı olamasınlar diye!

****

Türk’ lüklerinden ve Dinlerinden taviz vermemenin bedelini çok ağır ödemişler.

****

İlk yıllar Rusların iftiraları yüzünden sıkıntılar yaşasalar da Ukrayna halkı ile genelde iyi geçinmişler, ne iş bulmuşlar ise çalışmış, ne nimet bulmuşlar ise onu yemiş ve yavaş yavaş eve dönüştürdükleri derme çatma yapılarda-barakalarda Milli kimliklerini, Dillerini ve Dinlerini acıları ile yoğurup bu güne kadar getirmişler.

Ukrayna genelinde yaşayan yaklaşık 20.000 Kırım Tatar Türk’ünün en toplu halde yaşadıkları bu kasabada 6.000 civarında bir nüfusa sahipler.

Ve özellikle Türkiye’de yaşayan soydaşlarından bizler için küçük onlar için çok önemli beklentileri var!

****

Bunlar öyle aman aman karşılanmayacak talepler de değil, örnek verecek olursak!

·         En evvela; Bizim varlığımızdan haberdar olun, Bizi tanıyın, uzak kalmayın, gelin misafirimiz olun tanış olalım diyorlar.

 

·         İşsizlik sorunumuz var, Ukrayna devleti Türkiye’den gelen yatırımcılara kolaylıklar sağlıyor, başka ülkelerden gelenler kurmadan önce sizler gelip  iş yerleri kurun hem yardımcı olalım hem de yanınızda çalışalım diyorlar.

 

·         Ekip biçiyoruz, hem organik hem ekolojik ürünlerimiz var pazarlanmasında girişimci olun, öncü olun diyorlar.

 

 

·         Dünya çapında başarılar elde etmiş madalyalar kazanmış ve daha kazanacak potansiyele sahip sporcularımız var sahip çıkın diyorlar.

 

·         Yeni şampiyonlar yetiştirebilmemiz için destek olun diyorlar.

 

 

·         Kırım Tatar Dilimizi unutmamak için gayret ediyoruz, ilk okulumuz bala bahçemiz var donanımında eksiklerimiz var el uzatın diyorlar.

 

·         Kurban bayramlarında kurbanlarınızı birlikte keselim, ramazan aylarında iftarlarda misafirimiz olun diyorlar.

 

 

·         Türkiye’de okumaya gelen çocuklarımıza sahip çıkın diyorlar.

 

Onların söylemediği ama benim anladığımı, benim anladığım dilden söyleyeyim; sürgün yıl dönümlerini ve sürgünde şehit olanları anmayı ihmal etmediğiniz gibi, hala sürgünlüğü bitmemiş biz Kırım Tatarlarını da “hali hazırda yaşıyorken” ihmal etmeyin, unutmayın demek istiyorlar!

Bende bu vesile ile Türkiye’de yaşayan Kırım Tatarlarına seslenmek istiyorum!

Birçok belediyenin kardeş belediyesi var!

Kırım Tatar derneklerinizin gücü ile Novooleksiivkayı bir tane ilçe belediyesi ile kardeş ilçe yapmanız bile her şeyi halletmeye yeter.

E, bide Türkiye’de yaşayan zengin, cömert, hayırsever Kırım Tatar Türkleri var(!) onlara da soydaşlarına destek olmalarına, en azından zekatlarını Kırım davası için harcamalarına fırsatı verirsiniz artık(!)

****

Derseniz ki bu nasıl olacak diye!

Emin olun belki de yurt dışı uçak biletinin en ucuz olduğu bir buçuk saat gibi kısa biz zamanda ulaşılabilecek bir mesafede yaşıyorlar, yani burnumuzun dibinde yaşayan ve sorumluluk duymamız gereken “gözü kulağı bizde olan kandaşlarımız, dindaşlarımız, soydaşlarımız var.

Niyetlendiğiniz an iki tık’ la internetten uçak biletinizi alacak ve gideceksiniz, öyle pasaport vize falan da gerektirmiyor, kimliğiniz yanınızda olsun yeter!

Kocaeli’nden Eskişehir’e gider gibi gideceksiniz.

Orada sizi uçaktan iner inmez karşılayacak, soydaşlarınız var, Kim onlar diye düşünüyorsanız siz biletleri alın bana ulaşın ben sizleri tanıştırırım.

Asan aga var, Useyn aga var, evvel Allah size orada kucak açacak yapacağınız hayırlı işlerde size ortam hazırlayacak çok değerli soydaşımız var.

Hiç birimiz aslımızı nerden geldiğimizi, kimlerden olduğumuzu, unutmayalım inşallah.

Muhakkak ki yüce Allah, adaleti, ihsanı ve akrabaya yardımı emrediyor!

Novooleksiivka’ da ki akrabalarınızı unutmayın.

Selam ve dua ile.

 

Yüreğinize Sağlık

Şerife Orak
27 Ağustos 2019 Salı 13:36

Yücel bey,gerçekten anlamlı yazmışsınızki duygularınızı,yazınızı okurken,Novoakeksiyevkada oldum,21.yüzyılda insanlarımızın nasıl yaşam mücadelesi verdiği ve nasıl hayata tutunduğunun acı gerçeği, 1,5 saat kadar yakınımızda, emeğinize ,yüreğinize ve kaleminize sağlık,savlukman kalınız.

1 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ