bil anakolej
03 Temmuz 2020 Cuma 19:48

HALKLARIN KARDEŞLİĞİ!

22 Nisan 2019 Pazartesi 19:00

Yerel seçimlere az bir zaman kalmıştı!

Seçilmesi muhtemel Ak Partili bir belediye başkan adayının, projelerini anlatacağı ve ardından soru-cevapların olacağı bir toplantıya davetli olarak katılmıştım.
Seçilmesinin muhtemel olmasının verdiği rahatlık ile proje anlatmak yerine, güncel meseleler hakkında ki görüşlerini paylaşmıştı.
Dinleyicilerden birinin, adayın da daha önce bazı görevlerde bulunduğu bir belediyede karşılaştığı aksaklıkları çözebilmek için başkana kadar çıkmasının gerektiğini hatırlatması üzerine; her birime müdürler, amirler, idareciler atıyoruz ve umuyoruz ki oralarda aksama olmasın veya aksayan sorunlar büyümeden, bize ulaşmadan çözülsün!
Hatta danışmanlar bile var!
Ama maalesef ki her zaman işler beklediğimiz gibi yürümüyor!
Bir bakıyorsunuz ki sorunu çözmesi gerekenler çözümün değil de, sorunun parçası olmuşlar!
Tabi orada da iş yine bize düşüyor!
Müdahil olmak, onca iş arasında o sorunu da çözmek durumunda kalıyoruz, yine böyle bir durumla karşılaşılırsa vatandaş rahatlıkla bizi arayabilir, biz sorunu çözeriz, tarzında güzel bir üslup ile soruyu cevapladı.
Ben de söz alarak muhtemel başkanımıza; kendileri ile aynı partiden olmayan birini alanında ehil ve yetenekli ise üst düzey bir göreve atayıp atamayacağını sordum.
Yani; kendisine hiçbir sorun getirmeyecek, birikimli, bürokraside, eğitimde veya ticarette kendini kanıtlamış, hatta başarıları ile kamuoyunda tanınmış yaşam tarzı ve dünya görüşü olarak kendisine çok uzak olmayan ama kendi partilisi olmayan birine yönetim kadrolarında yer verip vermeyeceğini sordum.
Kendi iyiliğiniz için yani dedim!
Başkan adayımız sormak istediğimi anladığını ve cevabı detaylıca açıklayacağını belirterek “tabi ki hayır” diyerek! şöyle cevap verdi.
Belediyecilik bir uyum işidir! Bu uyum ancak ve sadece aynı siyasi gelenekten gelen idarecilerin birlikte çalışmasıyla mümkün olur, diyelim ki 10 kişi toplantı yapıyoruz ve aynı partiden olanlarla aynı fikirdeyiz de, öteki parti geleneğinden gelen de çıkıp Halkların Kardeşliği gibi bir şey derse nasıl uzlaşacağız!
Dedim ki başkanım! kastettiğim kişilerin size uzaklık derecesi Halkların Kardeşliği denilebilecek siyasi uzaklık kadar değil!
Gülümsedi ve ben örnek olarak böyle dedim, velev ki yakın da olsa farklı bir parti mensubunu olan idareci ile uyumlu çalışamayız dedi.
Ve yerel seçimler bitti….
Mazbatasını alan belediye başkanları yavaş yavaş atamalar yapmaya başladı.
Tabi bende her atanan üst düzey ismi danışman, başkan yardımcısı, daire müdürü ve ya özel kalem diye ayırt etmeden tanımaya çalıştım.
Öncelikle sosyal medya hesaplarından daha sonra da haklarında çıkmış haberlerden tanımaya yeni dönem hakkında ön görüde bulunmaya çalıştım!
Kendimce vardığım sonuç şu ki!
Bırakın yakın partiliyi kendi partilerinde bile atadıkları isimlerden fazlasıyla yetenekli ve tecrübeli isim olmasına rağmen, ihtimaldir ki seçimlerden önce verdikleri sözlere ve parti içi dengelere göre atamalar yapmışlar.
Hatta kendileri ile bile tek ortak noktaları aynı partili olmaları!
İnanın başkanı oldukları belediyeye değil de kendi şirketlerine idareci atıyor olsalar bazılarının CV lerini dahi okumazlar!
Tabi hepsini aynı kefeye koyup haksızlık edemem ama!
Bırakın tahsili birikimi ehliyeti, bazılarının sosyal medya paylaşımlarını ve paylaşılanlara yaptıkları yorumları okuyun ne demek istediğimi sizler de anlayacaksınız.
Bu sadece Kocaeli de değil yerel gazeteleri takip ediyorsanız yakın illeri de gözlemleyebilirsiniz.
Hatta! En başta bahse konu ettiğim başkanımızın belirttiği! Bir bakıyorsunuz ki sorunu çözmesi gerekenler çözüm yerine sorunun bir parçası olmuşlar! Denilen kişilerin görevde yükselebildiğini göreceksiniz!
Belki bu durum seçilen başkanların yaptıkları atamalarda tek karar merci olmadığına da işaret ediyor.
Bu yazı öncesi danıştığım Kocaeli siyasetini bilen bir Ak partili arkadaşım, siyaset ekip, disiplin ve denge işidir her atamada mantık aramamak lazım’ dan başka cevap alamadım.
Ne diyelim sadakatle siyaset yapabilen yeteneklilere de yeteneksizlere de helal olsun.
Buradan yeni seçilen başkanlara haddim olarak tavsiyede bulunmak isterim ki!
Atayacağınız insanlar seçmenler ile aranızda mesafe değil köprü olabilecek insanlar olsun.
Siz 5 yıl sonra tekrar aday gösterilmezseniz bir şey kaybeder misiniz bilemem ama bari iliniz ve ya ilçeniz bir 5 yıl daha kaybetmesin.
İhtiyaç duyar ararsanız, sizden olan doğru isimler hakkında tavsiyelerde bulunurum.
Seçilen ve atanan herkese üstün başarılar dilerim.
23 nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramımız da mübarek olsun.
Selam ve dua ileYAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ