30 Mayıs 2020 Cumartesi 11:52

KARA-E

16 Mayıs 2018 Çarşamba 10:30


Kravatlı fesli manyakların, Dini-Milli değerlerimiz veya Atatürk’ümüz üzerinden gündemde kalmaya çalışan ucuz reyting canavarlarının.


Satır aralarında değerlerimize saygısızlık yapan marjinallerin kitaplarının bile! bin’ ler ce sattığı!
İnternet fenomeni popüler kültür yazarlarının, çığlıklarla karşılandığı!

Bunlara karşılık; doğru düzgün ve gerçek bilgiler ışığında kitap yazanların hatıra binaen az sayıda insanda karşılık bulduğu.


Konferans ve söyleşilerinin gerektiği kadar rağbet görmediği!

Çok kıymetli şairlerin-yazarların kitaplarını imzalamak için getirdiği tükenmez kalemleri can sıkıntısından müsvedde kağıtlarda tükettiği!


Ebru’ dan hat sanatına kadar pek çok kıymetli esere uzaktan bakıldığı.

Tüm bunlara rağmen bence bu şehrin birlikte yaptığı en mükemmel organizasyonu olan, herkesin kendini ifade etme imkanı bulduğu, tüm görevlilerinin büyük bir sabır ve hoş görü ile hizmet ettiği 10. Kocaeli kitap fuarını yüzümüzün akı ile tamamladık.


İdealist insanların, umutlarını diri tutarak açtıkları stantlarda, sabah 10 akşam 10 hizmet ettiği.
Yerel yöneticilerin stantları seçerek ziyaret ettiği! Bazı stantları es geçtiği!

Liste telaşında olan siyasetçilerin neredeyse hiç ilgi göstermediği!


Stantlarda ikram edilen çay-kahve kadar! kitap, dergi ve eserin alıcı bulamadığı, 9 gün’ lük dolu dolu bir kitap fuarı daha, sona erdi.
Mensubu olduğunu iddia ettiği fikrin yayınlarını almayı okumayı yaşatmayı desteklemeyi ihtiyaç hissetmeyenlerin çokluğu!

Sırf verilen emeğe duyduğu saygıdan destek amaçlı ziyaret eden alış veriş yaparak madden de destek olanların hal hatır soranların kıymeti daha fazla ortaya çıkardı.


Bu 9 gün boyunca herkes ne kadar sahipli veya ne kadar sahipsiz olduğunu kıyaslama imkanı buldu.
Kitap fuarını! anma etkinliklerinin sembolü olan ve çiçeklerin en ekonomik olanı karanfil hediye ederek dolaşan, kitaba dokunmak, insana dokunmak, gönüle dokunmak yerine siyasi destek arayışında olanlara dahi şahit olduk.
Öyle ya! İzahı olmayan şeylerin mizahı olur, biz de 9 gün boyunca güldük eğlendik.
Samimi insanlar yok muydu?

Vardı elbet, ama sayıları azdı.


Yukarıda ki yazdıklarıma kızacak hiddetlenecek kişilerin bu yazıyı da okumayacaklarına emin olmanın verdiği rahatlık ile söyleyeceğim son söz!


Her türlü zorluğa ve imkansızlıklara rağmen, inandığı gibi yaşamaya birlik ve beraberliği sağlamaya çalışanlar bu fuarda da bir miktar yalnızdı.


İlk emrin oku! Olduğunu sosyal medya hesaplarında sık sık paylaşanların ne kadar okuduğu! Kitaba ne kadar önem verdiği bu kitap fuarında da bir kez daha ortaya çıktı.


Devletten ve milletten yana olan sivil toplum kuruluşlarının şairlerin ve yazarların ne kadar “sahipli veya sahipsiz” olduğu bir kere daha ortaya çıktı.


Neyse ki 5. Kez katıldığımız bu fuarda önceki yıllara nazaran tanımadığımız daha fazla insan ile tanıştık, kendimizi anlatma onları dinleme imkanı bulduk, bakış açımızı değiştirebilecek şeyler öğrendik, ön yargılarımızı törpüledik.


Yukarıda ki sitemlerin orada emek veren stant açan tüm sivil toplum kuruluşlarının, sanatçıların, yazar ve şairlerin yani pek çok kişinin ortak duygusu olduğunu bilmenizi isterim.


Bu tür etkinliklerin çoğalması yılın her dönemine yayılması milletimiz arasında ki ötekileşme ve ayrışma sorununa çare olacaktır.


Türk Ocaklılar olarak Ocak gençlerimizin açtığı stant da her şeye rağmen bizi yalnız bırakmayan, sahip çıkan umudumuzu arttıran bütün vatanseverlere canı gönülden teşekkür ederiz.
Hamdolsun biz bu fuarı da zararda kapatmadık.
Merak edenler için söyleyeyim kara-e yani gara’a diğer bir yazılış ile karae arapça da okuma anlamına geliyor.
İkra desem okunmayacağı için latife olsun diye farklı bir yol denemek istedim.
Hakkınızı helal edin.
Çarşamba günümüz de mübarek olsun inşallah.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ