bil anakolej
04 Temmuz 2020 Cumartesi 17:57

KOCAELİ KİTAP FUARINA GİTMEYİN !

17 Mayıs 2017 Çarşamba 11:37

İnsan yaradılış ve fıtrat gereği birbirinden farklıdır , yüce Allah herkesi birbirinden farklı yaratmışsa elbet bir bildiği , bir hikmeti vardır.
Farklı anne babadan doğan , farklı çevrelerde büyüyen , farklı inançlara sahip , farklı siyasi görüşü ve yöntemi savunan , farklı hayaller kuran , farklı zevkleri olan 80 milyon civarında insan bir arada yaşamaya çalışıyoruz.
Farklı takımları tutuyoruz , farklı okullardan mezun oluyoruz , farklı partilere oy veriyoruz , farklı ülküler güdüyoruz , velhasılı kelam parmak izimiz bile birbirinden farklı.
Ve farklılıklarımızı ayrışma sebebi sayıp bir ömür ocu bucu şucu diye birbirimizle didişerek mücadele ile geçiriyoruz.
En azından mücadele edecek hasım eksikliği duymuyoruz , zaman bile yetmiyor , göz açıp kapayana kadar günler haftalar geçiyor , bir bakıyoruz ömür bitmiş.
Bence ayrı gayrı olmak , iletişim kurmamak , farklılıklarımızı öne sürüp birbirimizle didişmek en iyisi.

Düşünsene ! hayata senden farklı bakan insanlarla oturup bir araya geliyorsun , çay içip sohbet ediyorsun , onların yaşarken karşılaştığı sorunları dinliyorsun , onların söylemlerinde kendine ait birşeyler buluyorsun , onların yazdıklarını okuyorsun , sonra anlamaya başlıyor ve farklılıkların azalıp benzerliklerin artıyor.


Daha tehlikeliside! ortak noktaların arttıkça düşmanlıklar dostluklara dönüşüyor !
Şimdi herkes kocaeli kitap fuarına gelse , kendinden farklı düşünen farklı yaşayan insanları , yazarları , yayın evlerini , dernek ve sivil toplum kuruluşlarını bir arada görse , hatta normal zamanda aynı kaldırımda yürümediği yolunu değiştirdiği insanlarla aynı ortamda 9 gün bulunsa ! vallahi büyük risk !

Konuşursan , tanışırsan , dinlersen , yazdıklarını okursan ne olur ?


Ön yargıların azalır !
Ortak sorunlardan ortak dertlerden , ortak hayallerden bahsetmeye başlarsın , hoş görü ortamı artar , birbirine zaman ayırmak dinlemek , anlatmak zorunda kalırsın
Eee o zaman biz kime düşmanlık besleyeceğiz , kiminle didişeceğiz !

Bence dikkatli olmak lazım , sonra Allah korusun ortak projeler , ortak hedefler , ortak bir gelecek hayali derken, iş rayından çıkar.


Bizi birbirimize düşman etmek için bin yıldır maddi ve manevi emek harcayan emperyalislerin , haçlı zihniyetinin , bölücü hainlerin emekleri heba olur.

Büyük bir millet oluruz , birbirimize adil davranmaya başlarız , hayırlı işlerde yarışmaya başlarız , en kötüsüde birbirimizi severiz !


Sonra kiminle uğraşacağız ! , kimler hakkında asıllı asılsız yazılar yazacağız , hangi çözümsüz sorunlardan bahsedeceğiz , bence tüm bunları bir daha düşünmemiz lazım.


Ben şahsen tüm farklılıkları bir araya getiren , hoş görü içerisinde talep eden herkese , konuşma , kitaplarını sunma imkanı sağlayan , her türlü talebe anında çözüm üreterek sorun oluşmasını engelleyen ,başta Ali Yeşildal ve Ömer Bahadır Özyılmaz olmak üzere tüm kocaeli kitap fuarı çalışanlarına teessüf ederim.
Sizin yüzünüzden tanımadığım , anlamadığım , benden farklı düşünen birçok insanla dost olmak , bir çok konuda onlara hak vermek zorunda kaldım , emin olun bu yaptığınız ülkemizi birbirine düşürmek isteyen farklılıklarımızı kaşıyarak bizi meşgul ederek gelişmemizi istemeyen şer odaklarının hiç hoşuna gitmeyecektir.
Bence kimse kocaeli kitap fuarına gitmesin , başka şehirler bu fuarı örnek almasın , burada ön yargılarımızın yok olma riski var !
Benim başıma geldi ordan biliyorum , sonra neden uyarmadın demeyin.
Selam ve dua ile.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ