bil anakolej
04 Temmuz 2020 Cumartesi 19:08

MERAL AKŞENER ’E TAVSİYELER ….

12 Temmuz 2017 Çarşamba 12:00

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki ! birlikte siyaset ticaret yapmak , hatta evlenmek ne kadar doğal ise ayrılmakta o kadar doğal.
Ne gidenler için , nede kalanlar için dünyanın sonu değil.
Güzel bir söz var insanların karakteri ayrılırken belli olur diye , bence birleşirken gösterilen tevazu hoşgörü ve iyi niyeti ayrılırken her iki taraf’da göstermeli, yada en azından ağır ithamlardan kaçınılmalı , bence yakışanı böyle olur.
Fakat Türk insanı aşırı duygusal olduğu için severken ‘de , silerken ‘de aşırıya kaçıyor ! ya baş tacı ediyor , ya da baş aşağı !

Bunun bir orta yolu olmalı , yıllar değişiyor, yollar değişiyor, yöntemler değişiyor, bizde değişmeli daha tahammüllü olmalı ve olgunlaşmalıyız.


Ben ; Meral Akşener ve onunla aynı yöntemler ile siyaset yapmak isteyen Türk Milliyetçilerinin , Milliyetçi Hareket Partisinden ayrılığının çok gecikmiş bir karar olduğunu düşünüyorum.


Keşke parti içi mücadele edilmeden , anılar , hatıralar ve dostluklar kırılıp dökülmeden yapılabilse idi.


Bu yöntemin siyasi geçmişimizdeki en yakın örneğine Ak parti kurulurken refah partisinden ayrılırken şahit olmuştuk. !, Meral hanım ve arkadaşlarıda aynı yöntemi deneyip , biz hala ülkücü fikri seviyoruz ama! Ülkücü görüşler çerçevesinde siyaset yapmayacağız , gömleğimizi değiştirdik , siyasi metod ve yöntemlerimiz söylemlerimiz biraz farklı olacak deyip yeni bir parti kursalar idi , bence çok daha sağlıklı bir ayrılık olurdu !


Olan oldu bence kalanlar içinde gidecekler içinde en hayırlısı bu !
Gelelim bundan sonraki atılacak doğru veya yanlış adımlara !

Şayet kurulacak yeni partide Ülkücü söylemler ve Milliyetçi Hareket Partisinde laf üreten ama hizmet üretmeyen deforme olmuş pek hayrı dokunmamış kişiler öne çıkar ise , bu yeni kurulacak partinin ömrünün kısa ömürlü olmasına ve halkta pek karşılık bulamamasına neden olur.


Önümüzdeki ilk seçimde oy kullanacak seçmen sayısının yaklaşık 60 milyonu bulacağı ve bu sayının yaklaşık 45 milyonunun Ak partili ve Cumhuriyet Halk Partili seçmen olduğu düşünüldüğünde , Meral Hanım ve ekibinin hedef kitle olarak yönünü 45 milyonluk seçmen kitlesine yöneltmesinin daha akılcı olacağı kanaatindeyim.


Bu 45 milyon seçmenin bir kısmının , disiplinli olduğu , mensuplarına her şartta her hatasına rağmen sahip çıktığı ve iktidarda olduğu için aslında oy vermemek için bir çok gerekçesi olduğu halde diğer muhalefet partilerini kendince yetersiz bulduğu için mecburen Ak partiye oy verdiğini söyleyen! , Milli konularda bazen önemli hatalar yapmasına yer yer hdp lilerle aynı söylemlerde aynı resim karelerinde bulunmasına rağmen Ulusal çizgide kalmaya gayret ettiği için Cumhuriyet halk partisine oy vermekten başka çaresi olmadığını düşünen ! ama altarnatif kendine yakın bir parti bulursa bulursa aynen Ak partiye oy veren bir kısım arayış içerisindeki seçmen gibi , oy verebileceğini söyleyen en az 15 milyon’luk bir seçmen kitlesi olduğunu varsayarsak ,  siyasete yeni adım atacak ve ideolojik söylemler yerine daha güncel sorunlardan bahsedecek yeni bir siyasi parti için önemli bir hedef kitle olduğunu söyleyebiliriz.


Elbette yeni kurulacak partiye Milliyetçi Hareket Partisi tabanındanda destek verenler olacak , bunu söylememek mümkün değil , ama bence bunun için herhangi bir özel çaba harcanması yapılabilecek en büyük hata olur , dargınlıkların kırgınlıkların artmasına neden olur. ! bence süreç doğal akışına bırakılmalı ve teşkilatlar yapılandırılırken yeni yıpranmamış ve sevilen isimlerle yola çıkılmalı diye düşünüyorum.


Özel ve tüzel şahıslara , kamu çalışanlarına , akademisyenlere , tüccarlara , derneklere bizden olmasanız bile bize oy vermeseniz bile biz iktidar olur isek herkesi sahipleneceğiz , işi ehline vereceğiz , bizden olan olmayan herkese eşit davranacağız , ötekileşmeyi durduracağız , belediye başkanlarımız sadece bizden olan kişilerin , işletmelerin ve derneklerin belediyesi olmayacak , beytul malı hakkınca pay edeceğiz , sizleri yok saymayacağız , belediye imkanlarını sadece bizden olanlara değil herkese sunacağız ,  emeklilik yasasını yeniden gözden geçireceğiz , kıdem tazminatlarınızda bir sorun yaşanmayacak gibi güncel ve önemli sorunlara değinirler ise üç büyüklerin arasında dördüncü büyük parti , hatta! iktidar alternatifi olarak bile yer bulabilir.


Halkta karşılığı olan sicili temiz daha önce politikada pek öne çıkmamış yeni isimlerden oluşacak bir kadro yerine , daha önce adaylık ve temsil denemeleri olmuş ve sonuç alamamış başarılı olamamış , yıpranmış , “sosyal medya ünlüsü” isimleri yanlarına alırlar ise , oy pusulasında tabelasını ve logosunu yaşatmaya çalışan 50 küsür partiden pek farkları olmaz diye düşünüyorum.


Benim görüşlerim’de böyleyken böyle , herkes hakkını helal eder inşallah.
Selam ve dua ile ….


YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ