bil anakolej
09 Temmuz 2020 Perşembe 05:03

MERAL AKŞENER’İN ŞANSSIZLIĞI ….

26 Temmuz 2018 Perşembe 00:00

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki !
Sayın Meral Akşener’in şahsı ve geçmiş siyasi yaşamı hakkında olumlu fikirlere sahip biriyim, mensubu olduğum partimden ayrılmış olmalarına rağmen, sayın Akşener’e ve birlikte siyaset yaptığı arkadaşlarına tavsiyelerde bulunmuş, başarılar dilemiştim.
Aslına bakarsanız doğru yöntemler ile siyaset üretip biraz ilmi siyaset yapabilseler idi seçim sonuçları bu şekilde cereyan etmez belki de Ak Parti % 40’ın, Cumhuriyet Halk Partisi de  % 20’nin altına düşebilirdi.
Cumhurbaşkanlığı oyları değişmezdi ama parti oyları bu şekilde olmazdı!
Tüm bunlara rağmen yeni kurulmuş bir Partinin kısa bir zamanda ortalama %10 oy aldığını düşünüp, başarılı bulanlar ile aynı fikirde değilim.
Çünkü;
Hiçbir siyasi geçmişi ve tecrübesi olmamasına, kadrosunda İbrahim Tatlıses’ den başka ünlü isim olmamasına, toplumsal bir ihtiyaçtan doğmamasına ve seçimlere 60 gün gibi çok kısa bir süre önce siyasete başlamasına rağmen!
Cem Uzan ve çoğunluğu iller de ki bayilerinden oluşan Genç Parti’nin % 7.25 oy aldığını göz önüne alırsak!
Neredeyse tamamı kendi alanında Marka Olmuş, siyaset, bürokrasi, gazetecilik ve sendikal geçmişleri ile Ünlüler karması olan bir partinin, 8 ay gibi uzun bir zamanda aldığı %10 oy başarılı olarak değerlendirilmemeli.
Yusuf Halaçoğlu gibi isimleri bile liste dışında bırakabilecek bir kadro fazlalıkları vardı.
Kurucu ve Milletvekili adayların neredeyse tamamı en az 20 yıldır Türk Siyasi hayatının, basının ve sivil toplum kuruluşlarının içerisinde olan tanınmış isimlerden bahsediyoruz.
Kadro gerçekten çok sağlamdı, ama sayın Meral Akşener cephesinde çok önemli bir eksiklik vardı!
Bence o eksiklik! sayın Meral Akşener siyasete başladığından beri her kritik anda yanında olan, verdiği tavsiyeler ile doğru yönlendiren siyasetin, basınının, ticaretinin ve sivil toplum kuruluşlarının yakından tanıdığı ağabeyi merhum Nihat Gürer idi.
Kendisinin de akıl hocası ve en önemli referansı olduğunu söylediği ağabeyi merhum Nihat Gürer’in erken vefatının sayın Akşener’in şanssızlığı olduğunu düşünüyorum.
Toprağı bol olsun merhum Nihat Abi yaşasa idi! sayın Meral Akşener’e kimler ile birlikte yürümesi gerektiğini, kimleri etrafından uzak tutması gerektiğini ve hangi yöntemleri izlemesi gerektiğini söylerdi.
Evet bu doğruları pek çok kişi sayın Akşener’e söylemiş olabilir! ama ağabey’ i söylese idi kesinlikle dinlerdi!
Gömleğin ilk düğmelerinin yanlış iliklendiğini, listelerinde ki yanlışlıklardan ötürü, 3 milletvekili çıkartma ihtimali oldukları Kocaeli’nden en fazla 1 milletvekili çıkartacaklarını ve Sayın Akşener’in memleketi olan Kocaeli’nin en az oy alacağı iller arasında olacağını münasip bir dil ile seçimlerden önce yazmış birisi olarak….
Merhum Nihat ağabey yaşasa idi İYİ partide ki bazı isimlere ve bazı yöntemsel yanlışlara bence müsaade etmezdi diye düşünüyorum.
Bir yıldır dost sohbetlerinde söylediklerimi içimde kalmasın diye sizlerle paylaştım bu vesile ile Nihat Ağabeye de rahmet olsun.
Sonuç olarak benimle aynı safta olsun veya olmasın “bölücü ve maneviyat yoksunu fikirlere sahip olanlar hariç” herkesin bu ülke için iyi şeyler yapmaya çalıştığını düşünen, hiç kimseyi körü körüne sevmeyen ve körü körüne de karşı olmayan biriyim.
Hatalar elbette olacak, her insan hata yapar! ama siyasette göz göre göre yapılan bazı hataların telafisi mümkün olmayabiliyor.
Bir sonra ki seçimlerin 5 yıl sonra olduğunu, Cumhur ittifakı yeterli çoğunluğa sahip olduğunu ve Ana Muhalefet partisi de Cumhuriyet Halk Partisi olduğunu göz önüne alırsak.
Süreç devam ederken İYİ partinin daha büyük sorunlar yaşayabileceğini, bazı milletvekillerinin istifa edebileceğini ve belki de 5 yıl sonra ki seçimlere İYİ partinin katılmayabileceğini söyleyebilirim!
Benim görebildiğimi sayın Meral Akşener de görebileceği ve hali hazırda da Milletvekili de olmadığı için, belki de siyaseti de bırakabileceğini düşünüyorum.
Sonuçta hiçbir şey dünyanın sonu değil.
Ve hayatta ki her şey de siyasetten ibaret değil.
Herkes için hayırlısı ne ise o olsun.
Çarşamba günümüz de mübarek olsun inşallah.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ