bil anakolej
08 Temmuz 2020 Çarşamba 08:22

ÖLÜRÜM TÜRKİYEM , ÇALINTI MI ?

11 Ağustos 2017 Cuma 15:43

1989 yılında çıktığı ilk Ülkü Ocağı Konseriyle gönüllerde taht kurdu.


28 yıllık sanat hayatına sığdırdığı 20 albümde aşkı , özlemi , Vatan-Millet sevgisini ve mutluluğu anlattı.

Beyefendiliği ve Yüksek Ahlakı  ile sadece Ülkücülerin ve Bütün Türk Milliyetçilerinin değil , duyabilen hissedebilen herkesin beğenisini , takdirini kazandı.


Abuk subuk sapkın aşk dörtlüklerinin yazıldığı dönemlerde,

Sevgilinin mahremine , sevginin kutsaliyetine , hislerin sadakatine ve manevi değerlere uygun adeta birer edebi eser niteliğinde sözler yazdı , besteler yaptı.


Askere gitmemek için elinden geleni yapan vicdani retçilerin , açılım saçılım havarileriliğinin moda olduğu dönemlerde Şehitler Ölmez , Ne Mutlu Türküm Diyene ve Ölürüm Türkiyem ve Başbuğlar Ölmez parçalarını yaptı.


Sözleri “sözde” ırkçılık kokuyor ! diyen, ılımlı İslamcılara , dinler arası dostlukçulara aldırış etmedi , Milli Duyguları şahlandıran Türküleri hiç bir kanalda çalınmadı , proğramlara davet edilmedi.


Vatan için can veren en riskli operasyonlara giden , canını hiçe sayan kahraman  Askerimizin Polisimizin ve kamu görevlilerimizin duygularına tercüman oldu .


Açılım saçılım sürecinde şımaran , özellikle güneydoğu illerimize silah ve cephane yığan, bombalar döşeyerek pusular kuraran  , Devletimize ve Milletimize hain kalkışmalarda bulunan , hendekler kazan , TC giremez diye hayaller kuran örgüt militanlarına , Türkün Gücünü gösteren , Jöh ve Pöh kahramanlarının araçlarından onun Türkülerinin sesi yükseldi.


15 temmuz hain kalkışması gecesi Türk Milleti onun Türküleriyle adeta iman tazeledi , bir ve bütün oldu , bir zamanlar kanallarında adını zikretmeyenler , kliplerini günün her saatinde izin dahi almadan yayınlandı , 15 temmuz nöbetleri boyunca alanlarda kulakların pasını fikirlerin is’ini sildi.


Küsmedi , sitem etmedi , yenilmedi , pes etmedi , Nitelikli ve Vasıflı her Türk Gibi ….

Evet bu kişi ! Türk Milleti yaşadıkça yazdıklarıyla ve söyledikleriyle yaşayacak olan gönüllerimizde taht kuran Mustafa Yıldızdoğan .


Geçenlerde sosyal medyada Ağabey’im Mustafa Yıldızdoğan’ın bestelediği , sözleri üstad Dilaver Cebeci’ye ait Ölürüm Türkiyem’in  çalıntı olduğuna dair bir yalan haber okuyunca gülümsedim , birden ne olduysa dilime rahmetli gönül insanı büyük ozan Aşık Mahsuni Şerif’in bak hele hele parçası dolandı.


Siteyi tıkladım , iki parçayıda ard arda dinledim , az çok nota bilen az çok kürtçe bilen ve kendi çapında bağlama çalıp Türkü söyleyen biri olarak bir parçanın sözlerini diğer parçanın müziği eşliğinde okumaya çalıştım!


Tahmin edeceğiniz üzere olmadı , uymadı !

sözleri zaten bize ait diyemezler , sadece müziğine bulaşmaya çalışmışlar çünkü o sözler her ağızdan çıkmaz , yakar kavurur dili damağı !


Ve her sağlıklı insan gibi bende düşünüdüm ! Topu topu 7 nota var , 7 notadan birbirinden farklı kaç milyon sonuç çıkar !


Ya şu parçaya nasıl çamur atalım ! acaba notaları bizim sanatçıların hangi besteye yakın derseniz , sizde işi gücü bırakıp eski arşivleri karıştırırsanız , her Türküye her müziğe her emeğe benzer bir iftirayı rahatça atabilirsiniz !

Ki çalıp söylediğimiz on binlerce türküden bazılarının ya girişinde , ya nakaratında , yada saz bölümlerinde birbirini andıran nota kombinasyonlarına şahit olduk , oluyoruz , birbirini mahkemeye veren bestekarlar duyduk duyuyoruz ! , ama sonuçta hepsinin farklılıkları çıkıyor ortaya!


Aynı parmak izi gibi !

Bu iddialar sağlıklı insanların konuşacağı dikkate alacağı konular bile değil , ama Ölürüm Türkiyem’in tekraren dinlenmesine ezberlenmesine , o yürekleri tütreten notalarının irdelenmesine üzerinde akademik çalışma yapılmasına tez konusu olmasına fayda bile verebilir.


Hatta hatta ülkemizde muhacir olarak bulunan Suriyeli mümin kardeşlerimizden biri ‘de çıkıp son bir yılda sıkça duyduğu Türkler’in Dilinden düşmeyen Ölürüm Türkiyem marşı için yok bu daye , daye’ye benzemiyor ! aslında bu beste bizim rakka’lı ebu bilmem kimin parçasına çok benziyor deyip pek çok kanalda boy gösterebilir , “demedi demeyin”  maksat gündem olsun.


Böyle durumlarda verilebilecek en güzel cevap ; YAV HE HE ! deyip dikkate almamak olacaktır.
Selam ve dua ile….


YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ