bil anakolej
09 Temmuz 2020 Perşembe 05:28

ÖNCE MUHALEFET KENDİNİ DÜZELTSİN ….

30 Kasım 2016 Çarşamba 10:25

    Geçen hafta bayisi olduğum bir markanın misafiri olarak Ukraynanın liman kenti olan Odesa’ya gitme imkanım oldu.
    Miiliyetçiliği çok ön planda gözükmeyen bu ülkede her alanda nasıl Ukrayna Milliyetçiliği yapıldığına , tüm maddi sorunlarına rağmen birlik beraberliklerine ve sade yaşantılarına meslektaşlarımla birlikte şahit oldum.
    Bizde turistik otellerde , girişte kalabalık kafileleri ilk karşılayan kapı görevlileri gelen misafirlerin diliyle hoş geldiniz nasılsınız gibi birkaç cümle sarf ederek nezaket gösterir ya , bırak girerken ojgeldiniz ile karşılanmayı , kaldığımız süre boyunca ne otelde , ne şehirdeki  bir lokantalarda ,  ne bir markette , nede şehir turu yaparak şehri tanıtan aracın şöföründen Türkçe bir kelime dahi duymadım , hemde o ülkeye giden turist veya iş adamının çoğunluğun Türk olmasına rağmen.
    Tercümanımıza sorduğumda , burayı gezmek burada ticaret yapmak isteyenin Ukraynaca öğrenmekten veya tercüman bulmaktan başka seçeneği yok ! dediğinde dil’lerine olan bağlılıklarına saygı duydum.
    Çoğunlukla Türklerin kaldığı bir otel olmasına rağmen bizim otellerdeki gibi her devlete ait olan küçük bayraklar bir yana ,kendi kültürleri dışında hiçbir ize şahit olmadım.
    Demekki turist çekebilmek için illa Milli kimlikten , Dilden ve Tarihi dokudan taviz vermek gerekmiyormuş !
    Tüm bu duygular ile şehri gezerken meslektaşlarımlada bolca sohbet imkanı buldum , nasıl anladı  bilmem ama benden yaşça büyük bir meslektaşım benim Türk Milliyetçisi olduğumu hemen anladı , birkaç espirili sataşmadan sonra başladık ülkemiz ile ukraynayı kıyaslamaya.
    Tabi sohbet her şekilde siyasete , ülkemizdeki güncel meselelere ve partizanlık sorunlarına geldi , “tuzu kuru” olan ve bir partinin ilçe yönetiminde görev yapan bu meslektaşıma , bir vatandaş olarak hükümetizin hangi aksayan yönünden veya düzelirse ne güzel olacağını belirterek bir tavsiyemden bahsetsem önce muhalefet kendini düzeltsin dedi !
    Gelir dağılımı biraz daha adil olsa ne iyi olur dedim , işe girerken iş yaparken ehliyete ve niteliğe daha önem verilse daha güzel olmazmı dedim !
-    Ne yani , bizi sürekli eleştiren muhaliflerimi işe alalım , müdürmü  yapalım , ihalemi verelim iktidardan istemek yerinde önce muhalefet kendini düzeltsin dedi !

Muhaliflerde bu ülkenin vatandaşı hak ediyorsa neden olmasın , sen şirketine adam alırken işinde iyi olanı tercih etmezmisin , sonuçta o da devlet politikası ne ise onu uygulayacak birlik ve beraberliğimiz arttıkça ülkemiz daha da güçlenir , her alanda adalete , fırsat eşitliğine ihtiyacımız var dedim.

-    Şirket işi ayrı siyaset işi ayrı , önce muhalefet kendini düzeltsin dedi !

Bak abi , iktidar olan parti artık parti kimliğini bir kenara bırakmalı herkesi sahiplenmeli herkesin partisi olmalı , milli birlik ancak böyle olur , tüm dünya bize cephe almış bizi bölmeye çalışıyorken , birlik ve beraberliğimiz güçlensin dedim.

-    Hele bir muhalefet kendini düzeltsin gerisi kolay dedi !

Mesela belediyeler herkesin hakkı olan maddi ve fiziki imkanları sadece kendi destekçilerine sunuyor , kendi stk larını güçlendiriyor , bu kendinden olanların nefsine hoş gelirken mağdur olanları ötekileştiriyor imam hatip mezunu olanların dernekleriyle olmayanların arasında hizmet alımında bile uçurum var Allah adaleti emrediyor neden dinleyen yok dedim.

-    Sende imam hatip okuyaydın o zaman , geçmiştede bize de haksızlık yapıldı diyerek , başladı ismet inönü’lü Ecevitli hikayeler anlatmaya sonunda yine önce muhalefet kendini düzeltsin dedi !

Yahu Müslüman , anlattıkların yetmiş yıl önceydi , adaletsizlik ve hukuksuzluk hep el mi değiştirecek , yokmu çözüm yolu , diyelim ki muhalefet hiç düzelemedi ! ,sizde hep iktidarsınız ! , derleyip toparlamak için keskin ve tavizsiz tutumunuzdan “bari” yerel yönetimlerde biraz normalleşme olmayacakmı dedim

-    Önce muhalefet düzelmeden ülke düzelmez , siyaset kadro işidir , muhalife yer yok dedi !

Siz her konuda mükemmelmisiniz her hangi bir uygulamanız aldığınız karar yanlış olamazmı , muhalefetin tespitlerinde hiç işe yarar bir tavsiye yokmu dedim.

-    Bizim akıla ihtiyacımız yok , olurda bir uygulamamızın düzelmesi gerekiyorsa muhakkak biz görür düzeltiriz , muhalefetin aklı varsa önce kendini düzeltsin dedi!

Abi bak hükümetimizin en önemli düsturu ve vurgusu İslam dini üzerine , dinimizde istişare var , Müslüman olmayana dahi adalet ve merhamet var , “beytül mal” yani devlet bütçesinde herkesin eşit hakkı var hoş görü ve farklılıklara biraz daha tahammül tüm sorunları çözer dedim.

-    Müslümanlık ayrı , politika ayrı , biz sanki şeriatlamı yönetiliyoruz siyasetin gereğini yapıyoruz , işine gelmiyorsa önce muhalifler kendini düzeltsin iktidar olsun o zaman dedi.

Daha burada satırlara sığdıramadığım , onlarca yapıcı yaklaşım , öneri ve soruna rağmen sorununları kabul dahi etmeden , ilk cümleside son cümleside “önce muhalefet kendini düzeltsin” oldu.

Ne diyeceğimi bilemedim , galiba iktidar yanlılarının da tek umudu önce muhalefetin kendini düzeltmesi , inşallah tez vakitte Allah muhalefetin düzelmesini nasip etsin , yoksa başka türlü toparlanmamız zor gibi !

Selam ve dua ile ….
   

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ