bil anakolej
04 Temmuz 2020 Cumartesi 18:49

PENGUENLER….

02 Nisan 2019 Salı 13:00

Penguenler bir kuş türüdür, ama uçamazlar, uçamazlar ama, sudan 2 metre yukarı ya zıplayabilirler.

Biradımda yalnızca, 10 cm ilerleyebilirler,sadece güney yarım kürede yaşarlar, günlerinin yarısını suda, diğer yarısını karada geçirirler.

Kanatlarını sudan buza sıçramak ve hızlı yüzmek için kullanırlar, saatte ortalama, 35 km hızla yüzebilen türleri vardır.

Güneş ışığı cinsiyet bezlerini harekete geçirir ve hormonlardan bir tanesi daha fazla salgılanmaya başlar, böylece birbirlerinin cinsiyetlerini anlarlar.

Erkek penguen kuluçkaya yatarken, dişi penguen yiyecek bulma görevini üstlenirler.

Kaymaya bayılırlar.

Erkek penguen, dişiyi etkilemek için gagasına bir taş alarak dişinin önüne koyar,kutuplarda taş nadir bulunduğu için, bu değerli taş bir düğün hediyesi olarak düşünülebilir, dişi penguen taşı yerden alır ise, erkeği kabul etmiş demektir.

Bu yüzden bir taş parçası için her şeyi yapabilirler; Biriktirdikleri bu taş parçalarını yuva yapmak için kullandıkları için,başka penguenlerin biriktirdiği taşları çalabilirler.

Etçildirler ağızlarının tadını bilirler; karides, kalamar ve balık tüketirler, dişleri olmadığı ve çiğneyemedikleri için,yediklerini ağızlarında döndürerek yutarlar.

Avlanırken bol miktarda tuzlu su tüketir, tuzlusuyu gözlerinin etrafında ki fitrelerden tekrar dışarı atabilirler.

Su geçirmez özelliğe sahip yağ üretirler, bu yağı kanatlarında depolar, bu sayede sudan vücutlarını korur ve suda kayma hızlarını arttırırlar.

Tüy dökerler ama! diğer kuşlar gibi yeni tüyleri hemen çıkmaz, bir süre tüysüz yaşarlar, bu süreçte yüzemez ve avlanamazlar, tüy dökme öncesi şişmanlamaya çalışırlar ki bu süreci rahatatlatabilsinler.

Güvenlikleri için kalabalık sürüler halinde yaşadıklarından uzay fotoğraflarında kutup üzerinde, siyah lekeler şeklinde görülürler.    

2008 yılında Norveç’te bir penguene şövalyelik unvanı verilmiş olup her yıl 25 Nisan Dünya Penguenler günü olarak kutlanıyormuş.

Evet saygıdeğer dostlar,  bende sizler gibi vatandaşlık görevimi yapıp, beni yönetenlere ve yönetmeye talip olanlara mesaj verebilmek için kendi aklımca en bilinçli bir şekilde oylarımı kullandıktan sonra geçtim televizyonun başına.

Ve koyuldum seçim yorumlarını izlemeye….

Çıkan sonuç karşısında milletime bir kez daha saygı duydum.

Çünkü!

Nerdeyse bütün siyasi partilere mesaj vermişti.

Hem hiç birinden vaz geçmemiş hem de hepsine düşünmesi için mesaj vermişti.

İktidarı uyarmış ama muhalefete de tam hazır olmadığı mesajını vermişti.

Dengeli oy kullanmıştı.

Hatta; Belediye meclisinde kendi partisine, başkanlıkta rakip partiye bile oy vermişti.

Komünist başkanda seçmişti, bağımsıza da sahip çıkmıştı.

Yılların sol partili belediyesini en sağa teslim ettiği gibi, en muhafazakar beldelerde de ilk kez bir sol partiye fırsat vermişti.

Ötekileştirilmek istemediğini, son 15 yılda aşırı ve orantısız zengin olan sırtını Ankara’ya dayayan halktan kopuk yerel yöneticileri tasvip etmediğini, belediyelerde ahbap çavuş ve lise arkadaşlıklarıyla oluşan kadrolardan hoşnut olmadığını ve daha pek çok şeyi söylemişti.

Hatta bazı partilere de hiç belediye vermeyerek gömleğin bütün düğmelerini yanlış iliklediklerini yanlış adaylar tercih ettiklerini böyle giderlerse silinip gideceklerini bilmelerini, düzelmeleri için bir an önce tedbir almalarını dahi söylemişti.

Çünkü gayeleri genel merkezlerine yaranarak suçu ve sorumluluğu seçmene atarak görevde kalmak olan siyasetçiler anlasa bile anlamazdan gelmişti.

Toplumunun gerisinde kalan, verilen mesajı okumak yerine kendini savunma telaşesine düşen“bazı” yerel siyasetçiler ve onların fanatik destekçileri, gerek sosyal medya hesaplarında gerekse yerel yayın organlarında konuyu saptırmaya başlayınca, milleti niyine anlamadıklarını görünce, bu üzücü tabloya daha fazla şahit olmamak için belgesel kanalında penguenler hakkında bir şeyler öğrenmenin daha faydalı olacağını düşündüm.

Ve belki daha faydalı olur diye bu haftaki yazımı penguenlere ayırdım, çarşamba günümüz de mübarek olsun inşallah.

Selam ve dua ile.


YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ