26 Mayıs 2020 Salı 12:14

SİZE BİR SENDİKADAN BAHSEDECEĞİM

12 Nisan 2017 Çarşamba 10:02


Bu haftaki yazımda sizlere , sanayi devriminden sonra ortaya çıkan,  çalışanla işveren arasındaki eşitsizliği azaltmak için mücadele eden , mensupları arasındaki mesleki dayanışmayı ve mesleki gelişimi arttırmayı amaçlayan , olurda haksızlığa uğrayan çalışanı olursa sahip çıkmayı , hakkını aramayı amaç edinen “asıl görevi hak aramak olan” yapılardan birinden, bir sendikadan bahsedeceğim.


Sendikal hakkın memurlara tanındığı günden beri Devletine ve Milletine sadakatle bağlı çalışanları “her hangi bir şahsi taahhütte bulunmaksızın” çatısı altında toplamaya çalışan,  hükümeti oluşturan siyasi iradeye veya dönemin şartlarına göre , evrilmeyen  , güç merkezi değişsede değişmeyen , üyelerinin haklarını , hukuk ve kanunlar çerçevesinde arayan , aşırı ve ayrılıkçı her düşünceden ve üsluptan uzak , beni yetiştiren öğretmenleriminde üyesi olduğu bir sendikadan bahsedeceğim.


Türk Ocağı sohbetimize icabeti ile yakından tanıma fırsatı bulduğum, bazı sendikacılar gibi sendikal hizmetini şahsi bir kazanıma çevirmeye çalışmayan , ilkeli bir genel başkana sahip bir sendika.


Bir dönem Devletimizi ele geçirmeye çalışan paralel örgüt yapılanmasının kötü niyetini önceden farkeden , sorumluluğu gereği devletini yönetenleri uyaran   bu yapılanmanın hile ve desise ile sınav kazandırarak idareci hüvviyeti kazandırdığı bazı kimseler yüzünden hakkı da yenen mağdur edilen bir sendika.


Kendilerine lazım olduğu zaman değil , kendileri Devlete ve Millete lazım olduğu zaman , amasız fakatsız lakinsiz beklentisiz bir şekilde Devletinin yanında olan bir sendika.


Bir dönem binlerce üyesi idarecilik görevden alındığında bile yılgınlığa kapılmayan, devletine küsmeyen adaletin er yada geç tecelli edeceğinden şüphe etmeden mücadeleden vazgeçmeyen , hem kocaelinde hemde ülke çapında ses getiren eylemlere imza atan , hakkını ararken kimseye yaranmadığı gibi kamu vicdanınıda yaralamayan bir sendika.


Bir çok Milli meselede olduğu gibi yaklaşan referandum sürecinde bile kimsenin yapamadığını yapan , sendika mensuplarının yaşattığı düşünce kulüpleri ile , benimde tamamına dinleyici olarak katıldığım , farklı görüşlerden davet ettikleri önemli siyasi aktörlerden evet’ide hayır’ıda dinleyen  ,  tartışılmayacak tek yasa Allah'ın yasasıdır onun dışındaki herşey tartışılmalı konuşulmalı diyen , gönül bağı olsa bile hiç bir siyasi oluşuma koşulsuz şartsız bağlı olamayan bazı konularda aynı fikirde olmasalar bile ki “farklı düşünmek alternatif düşünce üretmek sağlıklı her insanın doğasında var” , bir çok farklı siyasi görüşten üyeyi bir araya getirebilen başarılı bir sendika.


Sosyal medya hesaplarından yaptıkları hizmetleri hak arama mücadelelerini geriye dönük takip ettiğiniz zaman bile 5 , 6 saat sonra yorulup vazgeçeğiniz bir sendika.


Üst düzey bürokratların yanında değil öğretmenler odasında sendikacılık yapan Süleyman Pekin gibi Yaşar Şanlı gibi tüm meslektaşları arasında karşılığı olan temsilcilere emektarlara sahip bu sendikanın adı Kamu-Sen.


14 yıllık güçlü bir iktidara bu iktidarın genel ve yerel yöneticilerine çok yakın olan bir sendika ile bile rekabet edebilen , dönem dönem yetki ve yetkiler alabilen yaklaşık 3 yıldır hizmet ettiğim Kocaeli Milli Kuruluşlar Birliğinde yakından tanıma fırsatı bulduğum en donanımlı yapılarımızdan biri olan bu sendikanın adı Kamu-Sen


İçinde Türk Eğitim Sen gibi eğitim camiasının en köklü en güçlü yapısınıda barındıran bu sendikanın adı Kamu-Sen.


Tanıdığım kadarıyla  ne İsa’ya ne Musa’ya yaranma derdinde olmayan Muhammed’i tavrından şaşmayan her şartta inandığını söyleyebilen , ilkelerini koruyabilen , ileriyi  görebilmeye çalışan bu sendikanın balkonunda yapılan çay sohbetlerine çok katıldım , gündemleri emin olun  16 nisanda çıkacak sonuç değil , 17 nisanda sağlanması gereken daha da güçlendirilmesi gereken birlik ve beraberliğimiz konuşuluyor.


Emperyalist haçlı zihniyetinin emellerinin ve oyunlarının farkında olan Kamu-Sen ve yöneticileri hakkında son birkaç hafta içerisinde okuduğum bazı olumsuz olduğunu düşündüğüm yazılardan etkilenerek , üzülerek kaleme aldığım bu yazıyı Kamu-Senliler gibi “Devletinin ve milletinin çıkarlarını kendi şahsi ikbalinin üzerinde gören” sendikal mücadele veren diğer sendikaların üye ve yöneticilerine yani tüm kamu çalışanlarımıza atfen yazdığımın da bilinmesini isterim.

Eminim sizlerde okuduğunuz bir haberin veya bir yorumun aslını biliyorsanız kendinizi sorumlu hissedip duygularınızı ve bildiklerinizi anlatmak veya yazmak istiyorsunuzdur. İşte bende sizin gibi biriyim .


Selâm ve dua ile

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ