30 Mayıs 2020 Cumartesi 13:20

YA FACEBOK OLMASAYDI?

26 Nisan 2017 Çarşamba 09:40


Galiba 10 yıl oldu , çok ısrar etmişti tanıdıklarım benim de bir sosyal medya hesabım olsun diye.

Şüpheyle yaklaşmıştım ilk başta. İsrail veya Amerika’nın gerçek bilgilerimizi öğrenmek için bir oyunu olduğunu düşünmüştüm.


Meğer umurlarında bile değilmişim.


Bir süre gözlemledim. Kim ne yazıyor ne paylaşıyor diye.
Aklıma gelen tüm okul ve askerlik arkadaşlarımı aradım, hatta arkadaş olmayı çok isteyip olamadıklarımı bile...
Buldum tabi çoğunu, medeni hallerinden iş hayatlarına kadar tüm merakımı giderdim.
Okuldayken burnunu koluna silerdi şimdi müdür olmuş vay arkadaş dediklerim, arabasının önünde resmini görünce bunun bisikleti bile yoktu nerden buldu acaba dediklerim çok oldu.
Bir süre oyunlara daldım tavla oynadım, çanak kırdım okey sitelerinde.
Sonra bunlar da yetmemeye başladı, müthiş şiirler özlü sözler okumaya başladım; sanki ben hariç herkes  şair ve romancıydı.
Meğer çoğu birbirinden alıntı ve kopyaymış. Ben onlardan aşağı kalır mıyım derken paylaştıklarımla gülünç duruma düştüğümü anlamam birkaç yıl sürdü.
Tutamadım sonra kendimi ,katıldım melankoliklerin arasına,
hüzünlerimi, kederlerimi , mutluluk ve hayallerimi paylaştım. Şiir yazdım, edebiyat parçaladım satır aralarında.
Büyük insanlar hakkında büyük laflar bile konuştum, hakaretler ettim küçük aklımla!
Halbuki varlığımın bile farkında değildiler,
üstü kapalı isimsiz postalar koydum sık sık atar yaptım "yaşatmam affetmem sildim mi tam silerim; bizi bilen bilir" palavraları yuvarladım, ayar verdim alayına. Desinler ki vay be ne kükrüyor bizim yücel! Meğer iyice küçük düşüyormuşum erdemli insanların gözünde .
Yazdıklarımı aptalca bulmalarına rağmen çok beğenen olunca fark edemedim. Gerçi ben bile inanmamıştım yazdıklarıma.
Sonra dine adadım kendimi her hafta ayetler hadisler özlü sözler filan, hepsini de internetten buldum. Kitap mitap okumam aslında, borç aldım vermedim, söz verdim tutmadım, ama ayet hadis paylaşmayı cuma kutlamayı hiç unutmadım.
Neler yapmadım ki feysbuk sayesinde; partimi övdüm, partimi yerdim, akıl verdim, racon kestim, iktidara kafa tuttum, şehitlerin yasını tuttum, Amerika’ya Rusya’ya bile haddini bildirdim çek elini İslam coğrafyasından diye.
Umursamamış olabilirler ama beni takip edenlere hangi konularda hassas olduğumu göstermiş oldum böylece , “keşke yazmak yerine sokağa çıksaydım , derneğime , partime , ülkeme paramla zamanımla varlığımla gerçekten sahip çıksaydım ” gerçi zahmetli işlere pek bulaşmadım facebok sayesinde ilgileniyormuş gibi olmak “sanal kahramanlık” daha işime gelmişti.
Neler yapmadımki , mesela mutlu olunca gülücük, üzgün olunca düşünceli sembolleri kullandım. Hastanede sedyede yarı çıplak komik resimlerimi çekip paylaştım, yanımda olmayan dostlarımın haberi olsun diye.
Ama ders hiç almadım! , yıllarca yanımda çalışan sigortasını bile ödemediğim bir çalışanım işten ayrılırken bunca yıl feysbukta yazdığın adam olursun diye bekledim, meğer feysbuktaki Yücel ile gerçek Yücel’in benzerliği hiç yokmuş! demesinden bile hiç utanmadım.
Onun bile arkasından adam mısınız ulan! kıymetimi bilemediniz lugatları parçaladım
siyaseten kuyusunu kazdığım ayağını kaydırdığım birine bin kattığım dava arkadaşlarımın her paylaştığını beğendim “adamın dibisin” yorumları yaptım, sırf çok beğeni alır diye  Ortaköy caminin önünde bile resim çekildim halbuki namaza değil , midye yemeğe gitmiştim "Allah affetsin"
Kim bilir kaç kez aradım Ankara’da ikamet eden askerlik  arkadaşlarımı, beni Ankara’da etiketleyin diye "Maksat millet desin ki , bu Yücel ne işler karıştırıyor , Galiba çok siyasi çevresi var !
Bir resim için kalabalıklardan zorla sıyrılıp ne diller dökmüştüm ünlü sanatçılara ve siyasilere. Halbuki resmin üstüne yazdığım yazı onlarla sanki 40 yıllık dostmuşuz komedisiydi...
Bir resmi koymak için kim bilir kaç yüz deneme yaptım Allah bilir. Kiminde gözüm kapalı çıkmıştım kiminde duyguyu verememiştim resme. Bir keresinde direksiyon başında kendimi çekerken az daha kaza yapıyordum.
Daha anlatacağım çok şey var aslında ya neyse...
Bence birazda siz düşünün acaba ne olurdu “ya facebok olmasaydı” diye
Selam ve dua ile.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

PAYLAŞ KOCAELİ